23 kwietnia 2024

Monitoring kontrolowany

Jak uniknąć chaosu w firmowej flocie i mieć większą pieczę nad pojazdami oraz kierowcami? W zarządzaniu firmą transportową, w której wykorzystuje się służbowe pojazdy, przydać się może szeroko rozumiany monitoring GPS.

 

Gdy w codzienną działalność firmy zaczyna się wkradać chaos logistyczny, to czas by zastanowić się nad wprowadzeniem do niej monitoringu. Mowa tu konkretnie o urządzeniach GPS i tych nie tylko lokalizujących kierowców i pojazdy, ale także generujących wiele cennych informacji na temat pracy floty.

Transport – branża rozwojowa

Dane Głównego Urzędu Statystycznego z 30 września 2017 r. mówią o tym, że branża transportu drogowego zatrudnia 345 tys. osób. Do tego jeszcze trzeba dodać, że transport zgodnie z informacjami tej instytucji wytwarzał w tym okresie 5,8 proc. łącznego PKB Polski. Jest zatem trzecią co do znaczenia gałęzią gospodarki. Wyprzedza go tylko przemysł i handel. Choć jest to branża niezwykle rozwojowa i perspektywiczna, to jednak ciągle zmaga się z deficytem kierowców (źródło: http://www.transport-manager.pl/2018/01/25/transport-bedzie-rosl-w-2018-r/). Poza tym problemem w codziennej działalności firmy transportowe korzystają już z wielu praktycznych rozwiązań, dzięki którym mogą opanować sytuację logistyczną zarówno na miejscu, jak i w terenie oraz usprawnić swoje usługi. Mowa tu o urządzeniach typu Vehicle Tracking, dzięki którym możliwe jest nie tylko monitorowanie pojazdów i kierowców, ale i zarządzanie samym przedsiębiorstwem. Takie rozwiązania oferuje wiele firm, jak np. https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/.

Wszystko pod kontrolą

Systemy monitoringu pojazdów mogą pomóc w znacznym stopniu ograniczyć koszty eksploatacyjne. Dają bowiem możliwość wygenerowania danych, wśród których znajdzie się wiele szczegółowych informacji m.in. o czasie pracy kierowcy, punktach postoju, przejazdach, gospodarce paliwowej. Te raporty ułatwiają także wychwycenie odstępstw od norm, które zostały wytyczone w przypadku konkretnych kierowców czy pojazdów. Na podstawie analizy danych wyeliminować można zatem kwestię zbędnych wydatków ponoszonych przez firmę.

Telematyka robi się na tyle popularna w Polsce, że coraz więcej firm powoli przekonuje się do korzyści, jakie się z nią wiążą. Rozwiązania informatyczne i informacyjne ułatwiają kontrolę nad służbową flotą i zatrudnianymi pracownikami. A właściciele firm dzięki tym ułatwieniom nie muszą stale osobiście analizować każdego przypadku. Tym z powodzeniem mogą zająć się już nowoczesne systemy.

 

(tekst i fot. mat. sopnsora)