Oprysk na grzyba – kiedy się go wykonuje?

Zboża są szczególnie narażone na szkody wywoływane przez grzyby. Właśnie dlatego stosuje się specjalne specyfiki – fungicydy, które mają na celu zapobieganie rozwojowi grzybów w zbożach. Kiedy zatem wykonuje się oprysk na grzyba?

Reklamy

 

Na rozwój grzybów narażone są różne zboża, ale przede wszystkim zagrożenie to dotyczy pszenicy ozimej – jednego z najważniejszych zbóż w naszym kraju pod względem gospodarczym.

 

Pszenica ozima jest jednak zbożem wymagającym, które wymaga wdrożenia odpowiedniego programu ochronnego. Szczególnie ważne jest zapewnienie jej odpowiedniej ochrony fungicydowej, czyli ochrony przed grzybami.


Choroby grzybicze pszenicy ozimej

Na zakażenia grzybicze narażone są przede wszystkim górne liście pszenicy ozimej. Spośród najbardziej niebezpiecznych schorzeń można wymienić trzy rodzaje:

 

  • rdza brunatna
  • rdza żółta
  • septorioza

 

Patogeny wywołujące rdzę brunatną oraz rdzę żółta w pszenicy ozimej rozwijają się głównie przy wyższych temperaturach, a także postępują bardzo szybko. Powodują utratę wody i powodują ciemny nalot na liściach naszych upraw. W ciągu kilku dni rdza może opanować nawet całe pole!

 

Septorioza jest podobna do rdzy. Jej także sprzyjają wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza. W tym przypadku szczególnie ważna jest profilaktyka, ponieważ choroba przez długi czas może nie dawać żadnych objawów.

 

Zalecane opryski na grzyba w pszenicy ozimej

Skutecznym zabezpieczeniem przed chorobami grzybiczymi pszenicy ozimej jest stosowanie specjalnych środków ochrony roślin – fungicydów, które są skierowane przeciwko chorobotwórczym grzybom.

 

Eksperci w dziedzinie ochrony zbóż zalecają, aby oprysk na grzyba w pszenicy ozimej wykonać trzykrotnie – wtedy można uzyskać najlepsze efekty.

 

Terminy oprysków pszenicy ozimej przeciw grzybom dzielą się na trzy kategorie, a mianowicie T1, T2 oraz T3, które powiązane są z fazą rozwoju rośliny. Wykonanie oprysków w każdej z tych faz pozwala na uzyskanie najlepszych efektów – skutecznej ochrony pszenicy przed grzybem oraz zwiększenia plonu.

 

Dokładne informacje o tym, kiedy wykonać oprysk na grzyba w pszenicy ozimej, można znaleźć w instrukcjach stosowania wybranych fungicydów.

 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)