24 kwietnia 2024

Ponowna szansa na uczelnię

Ponowna szansa na placówkę wyższej uczelni w Turkowicach
Niewiele brakowało aby w Turkowicach, na bazie dawnego Technikum Rolniczego powstał Wydział Zamiejscowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

br />Na koniec 2002 roku była już zgoda Senatu Uczelni i przychylna opinia Komisji Akredytacyjnej działającej przy MEiS.

Niestety inicjatywa (nie ważne już w tej chwili z czyjej winy), jak to się mówi „nie wypaliła”. Część gruntów stanowiących niegdyś gospodarstwo Technikum Rolniczego wydzierżawiono pod uprawę borówki amerykańskiej, a pozostałe wraz z zabudowaniami gospodarczymi i tzw. „Czajnią” w 2006 roku powiat przeznaczył do sprzedaży.

Sprzedano dotychczas „Czajnię” z działką oraz na szczęście niewielką część pozostałych nieruchomości.

Na szczęście, ponieważ okazało się, że Chełmska Uczelnia nadal jest zainteresowana ulokowaniem w Turkowicach swojej działalności dydaktyczno-naukowej.

Pismem z 04 stycznia br. prof. dr hab. Józef Zając, Rektor Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zwrócił się do Starosty Hrubieszowskiego o przekazanie obiektów i gruntu w Turkowicach (gruntów rolnych, użytków leśnych, łąk i pastwisk, nieużytków, wód, obór, stajni, stodół, wiat, garaży, warsztatów, elewatorów, magazynów, internatu, sal wykładowych i innych obiektów) na potrzeby nowo utworzonego kierunku – rolnictwa.

Pozyskane przez Szkołę nieruchomości, zdaniem Pana Rektora, zostaną przeznaczone na zorganizowanie w Turkowicach gospodarstwa pomocniczego prowadzonego przez Instytut Nauk Rolniczych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie w którym odbywać się będą zajęcia praktyczne studentów oraz działalność naukowa kadry dydaktycznej.

Utworzenie gospodarstwa pomocniczego dawałoby ponadto możliwość zatrudnienia dla miejscowej ludności, właściwego zagospodarowania i utrzymania obiektów szkolnych, wdrażania nowych technologii i propagowanie ich wśród okolicznych rolników oraz tak naprawdę „uratowania” szkoły średniej w Turkowicach.

W dniu wczorajszym (16.01.2007 r.) odbyło się w tej sprawie spotkanie Zarządu Powiatu, Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Rady oraz członków Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Prawa i Administracji Rady Powiatu z prof. Dziedzicem, Kierownikiem Instytutu Nauk Rolniczych na którym wstępnie przedyskutowano możliwość realizacji tego projektu oraz przyjęto założenie, że jest to inicjatywa interesująca obie strony.

Zdecydowano, że rozstrzygnięcie w tej sprawie powinno zapaść najpóźniej na sesji Rady Powiatu w m-cu lutym br.

Moim zdaniem jest to bardzo dobry prognostyk na odzyskanie, wydawałoby się utraconych już bezpowrotnie szans, na próbę zbudowania placówki szkoły wyższej w naszym powiecie.

I chociaż to nie jest to na co oczekują nasi mieszkańcy, to przecież od czegoś trzeba zacząć i dać sygnał, że jesteśmy otwarci na współpracę z innymi.

Oby tylko sprawy w swoje ręce nie wzięli ponownie Ci, co już raz ją, delikatnie rzecz nazywając schrzanili.

Zdzisław Kosakowski
17.01.2007 r.
www.kosakowski.hru.pl