19 kwietnia 2024

Sposób na dobrą inwestycję – jak i gdzie kupić złoto?

Lokata kapitału w stabilne i bezpieczne źródło? Inwestorzy coraz częściej wybierają złoto. Cenny kruszec jest sprawdzony przez wieki i nie poddaje się nagłym wahaniom na rynkach finansowych. W jaki sposób i gdzie można go nabyć? Oto kilka podpowiedzi.

 

Ufaj, ale kontroluj

Fundamentalną zasadą handlu złotem jest zaufanie. Dlatego wybór odpowiedniego miejsca na zakup złota należy prześwietlić pod kątem wiarygodności sprzedającego. Istnieje wiele punktów sprzedaży metali szlachetnych, a często parają się tym też osoby prywatne. To u nich możesz liczyć na stosunkowo tanie nabycie cennego metalu. Ale czy taka inwestycja daje gwarancję bezpieczeństwa? Niekoniecznie. Badania dowodzą, że przypadki oszustw w handlu złotem, zdarzają się najczęściej właśnie przy okazji takich transakcji. W obrocie znajduje się wiele podróbek i imitacji. Organy ścigania zwracają uwagę szczególnie na rynek chiński i złoto oferowane na tamtejszych portalach aukcyjnych. Sprzedawane fałszywki mają nawiercone otwory w sztabkach, które wypełniane są wolframem (ma tę samą wagę co złoto). Dlatego przed dokonaniem zakupu, warto dwa razy ocenić źródło pochodzenia kupowanych kruszców. W branży podnosi się, że niepewność przy zakupie złota i ryzyko oszustwa należy do wad tego rodzaju inwestowania. I rzeczywiście trzeba brać to pod uwagę, ale w żadnym wypadku nie oznacza to dyskwalifikacji takiej lokaty kapitału. Po prostu należy mieć „głowę na karku”.  

Gdzie kupić złoto?

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, najlepiej udać się do pewnego źródła. Na rynku istnieje kilka firm pośredniczących, które specjalizują się w sprzedaży złota (najlepiej gdy mają stacjonarne siedziby, a nie jedynie wirtualną, bliżej nieokreśloną formę działalności). Innym rozwiązaniem jest oferta banków bądź Mennicy Polskiej. W każdym z tych przypadków możemy liczyć na szybkie dostarczenie złota. To pozwala uniknąć czasowej zwłoki – a ta w przypadku takich inwestycji jest przecież wysoce niewskazana. Ponadto zakup złota z pewnego źródła daje gwarancje jego autentyczności i legalności. A to z kolei pozytywnie wpływa na płynność obrotu. Metal o poświadczonej wartości i historii, łatwiej będzie nam sprzedać, niż produkt niewiadomego pochodzenia.

Banki narzucają marże?

W beczce miodu jest jednak porządna łyżka dziegciu. Ten gorzki smak powodują pieniądze, jakie musimy przeznaczyć na zakup złota. Zwłaszcza w przypadku banków, narzucane są wysokie marże, często podnoszące cenę o 20% względem tej giełdowej. Być może to jeden z powodów, dla których rośnie popularność niezależnych, ale sprawdzonych i doświadczonych na rynku dystrybutorów. Są oni niejako kompromisem między tanią, ale niepewną transakcją przez np. Internet, a bezpieczną i jednocześnie kosztochłonną lokatą kapitału w złoto oferowane przez banki.

Sprawdź certyfikat

Próba oszukiwania przy sprzedaży złota jest tak stara, jak długo trwa handel tym metalem. Dlatego opracowano specjalny system oznaczania złota, który ma potwierdzać jego wysoką wartość. Takim znakiem jakości są certyfikaty LBMA. Do renomowanych producentów należą m.in. Argor Heraeus, Perth Mint czy Umicore. Certyfikat uznanej marki jest rozpoznawalny na całym świecie, więc dodatkowo zwiększamy płynność obrotu niemal na każdą lokalizację. Warto także zadbać, by sztabka była numerowana i miała wyraźnie wskazaną wagę i próbę złota (najwyższa to 999).

Inwestycja na lata

Zdaniem ekspertów z branży, zakup złota to długoterminowa lokata kapitału. Nie pozwoli nam na szybkie osiągnięcie zysków, ale też minimalizuje ryzyko poniesienia dużych strat. To idealne rozwiązanie w sytuacji niepewności na rynkach finansowych. Zwłaszcza, gdy jest tylko jedną z form lokaty kapitału. Dzięki dywersyfikacji, niebezpieczeństwo transakcji ograniczamy niemal do minimum. Oczywiście kluczem do skutecznej inwestycji jest skrupulatne i przemyślane dokonanie zakupu złota z pewnego źródła. Zadbaj więc, aby był to bezpieczny kompromis pomiędzy ceną, a wiarygodnością.

 

IDFmetale.pl – Oddział Katowice IDF Sp. z o.o. 

Ul. Jagiellońska 5/1, 40-032 Katowice

Godziny otwarcia: 9:00-17:00 (pon-pt)

Telefon: 32 416 24 54

 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)