Standardowe okna PCV – wymiary okien, gdzie można je zamontować?

Okna standardowe można znaleźć w ofertach wielu przedsiębiorstw sprzedających plastikową stolarkę okienną. O ich wyglądzie, funkcjonalności, ale i wyposażeniu decyduje firma, w której się je produkuje. Zatem okna wyprodukowane w jednej firmie nie muszą być nawet podobne do tych wyprodukowanych w innej. Każda firma posiada własne standardy, na co warto zwracać uwagę podczas zamawiania stolarki okiennej. Czym odznaczają się standardowe okna plastikowe? Kiedy warto będzie w nie zainwestować?

 

Co to znaczy, że okna są standardowe? 

Okna PCV, które definiuje się jako standardowe, można nabyć w prostokątnych, albo kwadratowych kształtach w konfiguracji bazowej określonej przez samego producenta. Standardowe okna PCV będą miały na pewno określone wymiary, dostosowane do możliwości produkcyjnych. Poza tym mają dokładnie sprecyzowany sposób otwierania skrzydle, jak i podział kwater. Standardowa stolarka plastikowa to produkty w białym kolorze, bez dodatkowych elementów. Oczywiście możemy zbudować przy ich pomocy większych rozmiarów konstrukcje. W tym celu muszą one zostać zespolone przy pomocy specjalnych łączników. 

Jakie są standardowe wymiary okien plastikowych?

Standardowe okna plastikowe mają określone wymiary, czyli wysokość i szerokość. Warto mieć to zawsze na uwadze, aby nie zamówić stolarki okiennej, która nie będzie pasowała do otworów okiennych w naszym domu, czy mieszkaniu. Wymiary okien, które są możliwe do osiągnięcia są dosyć ograniczone. Jest to między innymi uwarunkowane procesem technologicznym. Pośród przykładowych okien plastikowych, które mają standardowe rozmiary warto wymienić:

  • okna jednoskrzydłowe typu FIX – minimum 40/40 cm, maksimum 260/200 cm,
  • okno obrotowe – minimum 80/90 cm, maksimum 300/230, cm
  • okno uchylno-rozwierane połączone z oknem dwuskrzydłowym rozwieranym – minimum 90/60 cm, maksimum 220/190 cm,
  • okno dwuskrzydłowe balkonowe – minimum 110/200, cm maksimum 250/240 cm. 

Gdzie najlepiej sprawdzą się standardowe okna PCV?  

Standardowe okna PCV sprawdzają się najlepiej w starszym budownictwie, chociażby w blokach, czy kamienicach wielorodzinnych. Na ogół nie ma tam potrzeby zastosowania rozwiązań niestandardowych, zaś stawia się na uniwersalną i prostą stolarkę okienną. W nowoczesnym budownictwie można zdecydować się na produkty, które będą dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, jak na przykład w odpowiednim kształcie, czy kolorze. W domach jednorodzinnych liczy się również dodatkowe wyposażenie, którego nie sposób znaleźć w standardowych oknach, w tym ukryte zawiasy, stopniowany uchył, nawiewniki, klamki z kluczykiem, czy zaczepy antywyważeniowe. 

Co wybrać – okna niestandardowe, czy może jednak standardowe? 

Standardowe okna plastikowe mają klasyczny kształt prostokąta, albo kwadratu, określony podział kwater, wymiar i sposób otwierania. Można je nabyć wyłącznie w białym kolorze. Nie mają też dodatkowego wyposażenia. Są ponadto dużo tańsze, aniżeli okna niestandardowe, jak chociażby skośne, łukowe, czy okrągłe. Czas oczekiwania na wykonanie takich okien będzie krótszy, niż w wypadku tych nietypowych. Kupno standardowych okien PCV będzie na pewno opłacalne, jeżeli wymiany stolarki okiennej dokonujemy w starym budownictwie, gdzie potrzebne są produkty uniwersalne. Niemniej jednak, jeżeli chodzi o nowoczesne budownictwo jednorodzinne, dużo lepiej sprawdzą się z pewnością mniej ekonomiczne rozwiązania, niekoniecznie dobre dla zasobów naszego domowego budżetu.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)