Suplementy – sposób na zdrowe życie?

Współcześnie apteczne półki niemalże uginają się od ogromnej ilości różnorodnych suplementów diety. Możemy wybierać w każdej kategorii, jednakże często oprócz zalet po prostu nie zdajemy sobie sprawy, że suplementy diety mogą także negatywnie wpływać na nasz organizm. Warto więc zastanowić się nad zagrożeniem, które to mogą nieść ze sobą suplementy, w chwili kiedy są niewłaściwie używane.

Reklamy

Artykuł sponsorowny

 

Zgodnie z ustawą suplementy diety są to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie codziennej diety aby uniknąć niedoborów witamin oraz minerałów. Jeśli podjedziemy do zagadnienia praktycznie, możemy określić, że suplementy diety nie mają dla nas żadnych właściwości leczniczych lecz stanowią uzupełnienie naszej diety w substancje odżywcze, które to ważne są dla organizmu. Jako normalną dietę należy z kolei rozumieć spożywanie różnorodnych posiłków, które to są bogate w witaminy i minerały. Warto w tym celu sięgnąć po ryby, owoce morza, mleko, rośliny strączkowe, czy też mięso. Należy pamiętać, aby nasza dieta była zróżnicowana albowiem tylko wtedy zapewnimy sobie adekwatną ilość witamin oraz minerałów.

Co znajdziemy w suplementach?

Skład suplementów diety jest bardzo różnorodny, dlatego też możemy dopasować je idealnie do potrzeb naszego organizmu. Najczęściej w ich składzie znajdziemy surowce roślinne, które to stosowane są w Europie, ale także surowce farmakopealne. Surowce farmakopealne zawarte w suplementach muszą mieć jednak mniejszą dawkę, aniżeli w preparatach leczniczych. Tym samym warto wiedzieć, że na przykład dopuszczalna dawka żeń-szenia w suplemencie diety nie może przekraczać 500 mg. Co więcej tego typu preparatu nie można stosować dłużej aniżeli trzy miesiące.

Czy suplementy diety można przedawkować?

Na pewno wielu z nas zada pytanie, czy suplementy diety można przedawkować? Skoro są to preparaty które nie mają właściwości leczniczych i nie dają interakcji to nie można ich przedawkować, a tym samym nie mogą wpłynąć negatywnie na nasz organizm. Przeciwnie, albowiem nieuzasadniona suplementacja może nieść ze sobą naprawdę negatywne skutki dla naszego organizmu. Przede wszystkim może dojść do hiperwitaminozy, zaś ta może nieść ujemne skutki dla całego ciała a także samopoczucia. Naturalnie pamiętać też należy, że przyjmowanie witamin z lekami, może prowadzić do interakcji a także wywoływać negatywne skutki. Warto wiedzieć że przykładowo miłorząb japoński wchodzi w interakcje z aspiryną a także lekami o charakterze przeciwzakrzepowym. Z kolei żeń-szeń może ograniczać działanie leków na nadciśnienie.

Suplementy zalety, a może i efekty negatywne

Jeśli mowa o suplementach diety na ogół kojarzą nam się ze zdrowym trybem życia. Dbając o swój organizm, ciało i samopoczucie sięgamy właśnie po nie, a często przyjmujemy je w zbyt dużych ilościach. Reklamy, ulotki wciąż kuszą do wypróbowania nowego preparatu, zaś my dajemy się na to nabrać. O wiele lepiej zasięgnąć porady lekarza, który określi nasze ewentualne niedobory, a dopiero wówczas sięgnąć po suplement diety. Warto także wybierać te wysokiej jakości, których działanie jest w pełni bezpieczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowia, ćwiczeń i suplementów diety? Odwiedź nasze tematyczne serwisy: 6Weidera NaSiłowni.

 

fot. materiał sponsora