Święto Narodowe Francji

Hrubieszów

Reklamy

14 lipca w siedzibie Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau w Hrubieszowie odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Francji.

Wcześniej o godz. 9:30 w kościele św. Mikołaja odbyła się msza święta w intencji zmarłego profesora Du Chateau.

Popołudniową część artystyczną otworzył V-ce Przewodniczący Zarządu Fundacji Czesław podgórski, który powitał zaproszonych gości, w tym m.in. Jana Du Chateau – prezesa Rady Honorowej Fundacji, zarazem najstarszego członka rodziny Du Chateau oraz przedstawicieli: Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Hrubieszowa, Rady Miasta, Rady Powiatu, instytucji kulturalnych i oświatowych. Nie zabrakło również wielu prywatnych osób sympatyzujących z Fundacją i z nią współpracujących.

Część artystyczną poprowadziły Kinga Panasiewicz i Elżbieta Kuźmińska, a wystąpiły w niej dzieci przygotowane przez Panie – Anetę Tarłowską i Anetę Danilczuk:
– dziewczynki z Przedszkola nr 1 – Martyna Hrycuniak, Dominika Radziejewska, Julia Szatan i Wiktoria Buczko
– trio z Przedszkola przy Koszarach – Aleksandra Sokal, Katarzyna Lebiedowicz i Julia Kopczyńska
– Agata Buta
– Konrad Zarek.

Specjalnym gościem uroczystości był zespół CZERWONA JARZĘBINA z Moroczyna, który przedstawił program złożony z piosenek cygańskich.

Imprezę zakończyła degustacja wyśmienitych francuskich serów pleśniowych.

***

14 lipca

Data kojarzona ze zdobyciem Bastylli, czyli 14 lipca 1789 (zwycięstwo ludu przeciwko monarchii), dawniej święto Republiki francuskiej, od 6 lipca 1880 roku obchodzona jako dzień Święta Narodowego.

Od początku nacisk kładziono na patriotyczny i wojskowy charakter obchodów, do czasu przemian we Francji po przegranej w 1870. Dziś celebracje odbywają się we wszystkich częściach kraju, w każdej komunie. Święto narodowe rozpoczyna tradycyjny pochód z lampionami w wieczór 13 lipca. Nazajutrz, dzwony kościelne lub salwy ogłaszają defiladę, po której czas na obiad, spektakle oraz zabawy. Na zakończenie obchodów odbywają się bale oraz pokazy sztucznych ogni.

14 lipca jest we Francji zawsze dniem wyjątkowym. Najważniejsza parada wojskowa na Polach Elizejskich w Paryżu jest skrupulatnie przygotowywana. Żołnierze przemaszerują tradycyjnie od Łuku Triumfalnego na Place de l’Etoile aż do Place de la Concorde, gdzie ustawiona będzie trybuna honorowa. Wszędzie we Francji odbędą się tego dnia bale, pokazy świateł oraz sztucznych ogni.

GALERIA »