24 kwietnia 2024

Trening EMS – na czym polega i co zyskasz dzięki niemu?

Trening EMS to odpowiedź na potrzeby i oczekiwania współczesnego człowieka. Żyjemy w coraz szybszym tempie, dążąc do maksymalizowania efektywności wszelkich naszych działa. Treningi z elektrostymulacją mięśni pozwalają w krótszym czasie zrealizować postawione sobie cele, przede wszystkim te związane z redukcją masy ciała oraz ukształtowanie idealnej sylwetki. Jak to działa i jakie korzyści może nam dać elektrostymulacja mięśni? Kiedy pojawią się pierwsze efekty treningu z użyciem EMS i czy każdy może z niego skorzystać?

 

Jak działa elektrostymulacja mięśni?

Podczas tradycyjnego treningu mięśnie kurczą się po otrzymaniu odpowiedniej informacji, wysyłanej przez ośrodkowy układ nerwowy. Elektrostymulacja mięśniowa polega na wysyłaniu do mięśni impulsu elektrycznego z zewnątrz, powodując ich skurcze. Takie dodatkowe stymulowanie pracy mięśni jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń oraz elektrod. Elektrody do elektrostymulacji umieszczane są w kieszeniach specjalnego kombinezonu (kamizelki), w miejscach największych partii mięśniowych (co nie oznacza, że tylko na te partie będzie działał impuls!). Ilość stosowanych elektrod jest stała, a rodzaj i natężenie impulsów dobiera się każdorazowo do indywidualnych potrzeb i oczekiwań osoby trenującej.

Jak wygląda trening EMS?

Plan treningu (zarówno pojedynczej sesji, jak i całego cyklu) układany jest indywidualnie, w oparciu o uwarunkowania, potrzeby i oczekiwania klienta. Trening EMS w całości odbywa się pod opieką wykwalifikowanego instruktora, który na bieżąco monitoruje działanie urządzenia, dopasowując parametry jego pracy do aktualnych potrzeb osoby trenującej oraz dbając o odpowiednią dawkę ruchu i nasz komfort. Podczas każdego treningu pracuje równocześnie 8 głównych grup mięśniowych, które są kontrolowane dzięki dokładnym pomiarom przeprowadzanym za pomocą wysokojakościowego sprzętu. Przygotowanie do treningu wymaga od osoby ćwiczącej przebrania się w specjalną bieliznę (można ją wypożyczyć lub kupić), na którą następnie zakłada się kombinezon, w którym umieszczone są elektrody.

Efekty treningu EMS

Efekty treningów EMS zależą przede wszystkim od celów, jakie sobie postawimy oraz konsekwencji i regularności w dążeniu do ich osiągnięcia. Każda z osób korzystających z tej innowacyjnej formy dbania o własną kondycję i wygląd może postawić sobie za cel redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu oraz wzmocnienie mięśni. Jedno i drugie przełoży się oczywiście na poprawę wyglądu naszej sylwetki. W trakcie treningów zwiększy się również nasza siła i wytrzymałość. Odpowiednio dobrane ćwiczenia z wykorzystaniem systemu EMS mogą też stanowić istotny element rehabilitacji i rekonwalescencji, których efektem będzie powrót do sprawności, np. po kontuzji.

Zalety i wady treningu EMS

Treningi EMS cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich wysoką efektywność, przy jednoczesnym skróceniu czasu treningów i ich częstotliwości. Przyjmuje się, że jeden 25-30 minutowy trening EMS z maksymalnym zaangażowaniem mięśni (w tym praca mięśni głębokich podczas całego treningu), odpowiada jednemu konwencjonalnemu treningowi na siłowni, trwającemu nawet 90-120 minut. Podczas jednej sesji treningowej EMS możemy spalić nawet 1200 kcal, podczas gdy godzina lub półtorej spędzone na siłowni pozwalają na spalenie maksymalnie 400 – 500 kcal. Trening EMS wzmacnia mięśnie głębokie oraz mięśnie grzbietowe – to dwie partie mięśni, które w wyniku siedzącego stylu życia współczesnego człowieka, są najczęściej mocno osłabione. Ogromną zaletą tej metody dbania o kondycję jest również zminimalizowanie obciążeń, którym podczas tradycyjnych ćwiczeń poddawane są stawy – to czyni z treningów EMS doskonałą alternatywę dla osób borykających się z nadwagą, otyłością oraz rozmaitymi schorzeniami w obrębie ruchomych części szkieletu. Ponadto rytmiczne napinanie mięśni podczas elektrostymulacji daje efekt podobny do masażu ciała, poprawiając napięcie tkanki łącznej oraz lokalne krążenie krwi i płynów tkankowych.

Wady treningu EMS? Jego dostępność wciąż jest ograniczona i najczęściej można z tej metody ćwiczeń skorzystać wyłącznie w dużych i średnich miastach. Ceny treningów nie należą do najniższych – musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 110 – 140 zł za jedną sesją (mniej zapłacimy decydując się na wykupienie karnetu na określoną liczbę zajęć). Pamiętajmy jednak, że te wydatki to inwestycja w nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie, a te przecież są bezcenne. Możemy mieć nadzieję, że rosnąca popularność elektrostymulacji mięśni w kategorii fitness&siłowania przełoży się wkrótce na większą dostępność metody oraz (być może!) niższe ceny.

Wskazania i przeciwwskazania do elektrostymulacji mięśni

Z ćwiczeń z użyciem systemu EMS powinny skorzystać osoby, które z różnych przyczyn nie mają czasu na częste treningi na siłowni, trwające po kilkadziesiąt minuta każda. Trening EMS dedykowany jest również osobom borykającym się z nadprogramowymi kilogramami – dzięki tej metodzie można zadbać o kondycję, pozbyć się tkanki tłuszczowej i wyrzeźbić sylwetkę, bez nadmiernego obciążania stawów.

Przed rozpoczęciem treningów z elektrostymulacją mięśni powinniśmy skonsultować się z lekarzem oraz rehabilitantem lub fizjoterapeutą (w przypadku leczenia jakiś schorzeń związanych z układem ruchu). Ta zasada obowiązuje zresztą każdą osobę, która planuje rozpoczęcie przygody z dowolnym sportem. Treningi EMS, przeprowadzane pod opieką odpowiednio wyszkolonych i doświadczonych instruktorów są bezpieczne dla zdrowia i życia osoby trenującej (nie odnotowano żadnych negatywnych następstw tej metody!), a impulsy elektryczne o niskiej częstotliwości stosowane w tej metodzie nie mają żadnych niepożądanych skutków dla osób zdrowych.

Tekst powstał we współpracy ze specjalistami treningu EMS z Time For Fit w Lublinie. Dziękujemy, że podzieliliście się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)