25 kwietnia 2024

Usytuowanie tunelu foliowego – gdzie najlepiej postawić osłonę?

Tunele ogrodowe z folii to coraz popularniejszy sposób na przedłużenie okresu wegetacji naszych upraw. Zbudowanie tunelu foliowego w ogrodzie czy na działce wymaga odpowiedniego usytuowania. Podpowiadamy jak najlepiej postawić tunel foliowy, by cieszyć się długą żywotnością konstrukcji i przede wszystkim zyskami z uprawy.

Materiał reklamowy

 

Teren pod tunel foliowy

Teren powinien być równy lub lekko nachylony do południa (zbyt duże nachylenie utrudni podlewanie roślin), ze źródłem wody w pobliżu. Ziemia powinna być ciepła, niepodmokła, żyzna, najlepiej nawieziona jesienią obornikiem lub kompostem i odchwaszczona. Szczególnie cenne w przypadku uprawy roślin pod osłonami są grunty torfowe lub mieszanki z wysoką zawartością torfu czyli takie, jakie są zalecane przy używaniu tunelów ogrodowych firmy Lemar Rzeszów.

W zależności od słońca

Tunele foliowe przeważnie stawia się tak, by miały duży dostęp do słońca. Tunel foliowy stawiamy w miejscu nasłonecznionym, dłuższym bokiem wzdłuż linii północ-południe. Unikamy dużego cienia rzucanego przez pobliskie budynki, ogrodzenia i inne konstrukcje, a także drzewa.

W zależności od wiatru

Niekorzystnym czynnikiem działającym na rośliny, jak również na sam tunel jest oczywiście wiatr. Wobec tego nie należy stawiać osłony w miejscach, które narażone są na działanie silnego wiatru. Tunel foliowy nie może stać w szczerym polu, bo wtedy szybko się zniszczy. Tunele ustawia się najczęściej dość blisko budynków gospodarczych, jednak zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami w taki sposób, by rzucany przez budynki cień nie padał na folię. Jeśli chcemy uzyskać dobre wietrzenie tunel stawiamy osią w kierunku najczęściej wiejących wiatrów, natomiast jeśli chcemy uniknąć spadku temperatur wewnątrz tunelu w wietrzne dni, osłaniamy go od najbardziej wietrznej strony. Między równolegle ustawionymi tunelami należy pozostawić swobodne przejście (szerokości około 70 cm), tak aby nie tylko móc wygodnie korzystać z tuneli, ale także zachować odpowiednie wietrzenie.

W razie potrzeby przestawić

Tunele mają tę zaletę, że są lekkie, więc zawsze można zmienić ich lokalizację na inną część ogrodu lub działki, jeśli w danym miejscu uprawa nie przynosi zadowalających rezultatów. Ponadto niektórzy twierdzą, że tunel należy przestawiać co roku, a inni – że wystarczy to robić raz na trzy lata. Jest to potrzebne, gdyż w tunelu uprawa jest bardzo intensywna i ziemia szybko ubożeje. Również w przypadku zakażenia roślin przez grzyby lub wirusy, zamiast usuwać całą warstwę gleby i mieć nadzieję na poprawę, możemy po prostu przenieść nasz tunel.

Zgodnie z regulaminem ROD

Stawiając tunel na działce musimy pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących w tym względzie przepisów, które określa Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Zgodnie z nim, tunel na działce powinien pozwalać na zachowanie odległości minimum 1,0 m od granicy działki. Dzięki temu korzystanie z tunelu będzie wygodne, a zagospodarowanie przestrzenne zgodne z przyjętymi zasadami. Wysokość tunelu nie powinna przekraczać 3,0 m. Co ważne w przypadku rodzinnych ogrodów działkowych, jeżeli zdecydujemy się także na szklarnię, wówczas łączna powierzchnia wraz z tunelem nie może przekraczać ⅕ całkowitej powierzchni działki.

 

 

Fot. mat. sponsora