Więcej Internetu

Gmina Uchanie

Reklamy

W połowie grudnia do domów w Drohiczanach, Staszicu i Gliniskach dotrze internet. To efekt porozumienia między UKE a TP podpisanego dokładnie rok temu.

Maria Gumieniak, wójt gminy Uchanie, w której leżą te miejscowości, nie ukrywa radości, że kolejni mieszkańcy wkrótce zostaną podłączeni do globalnej sieci. Po części zawdzięczają to zresztą sobie samym – Uchanie były jedną z pierwszych gmin, której władze i mieszkańcy, chcąc mieć dostęp do szerokopasmowego internetu, włączyli się do prowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej akcji wskazywania „białych plam” – miejsc, gdzie żaden operator telekomunikacyjny nie zechciał zainwestować. Teraz w miejscach, gdzie kłopot z internetem jest największy, wkracza Telekomunikacja Polska. Takie było założenie porozumienia, które 22 października 2009 r. zakończyło wojnę na rynku telekomunikacyjnym. Regulator zawiesił postępowanie prowadzące do wydzielenia w TP SA osobnej spółki odpowiedzialnej za sprzedaż hurtową, operator zobowiązał się zainwestować w łącza internetowe – w ciągu trzech lat musi położyć i unowocześnić łącznie 1,2 mln nowych linii internetowych. Co ważne, milion łączy ma mieć szybkość nie mniejszą niż 6 Mb/s. Tylko w tym roku powstać ma 300 tys. szybkich linii internetowych. Z informacji UKE wynika, że powstanie ich nawet więcej.

– Od razu zrozumieliśmy, że wynikające z porozumienia zobowiązania do budowy nowej infrastruktury są szansą dla naszej gminy i dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie działań – tłumaczy wójt Maria Gumieniak.

Anna Streżyńska, prezes UKE, która mówiła w „Gazecie”, że realizację porozumienia na razie ocenia na trójkę z plusem, z inwestycji TP jest akurat zadowolona.

– Inwestycje trwają i są w miarę dobrze prowadzone. Dzięki odpowiednim zapisom porozumienia mamy możliwość sterowania tym procesem, kierowania inwestycji w konkretne miejsca – przekonuje Streżyńska.

Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP: – Wszystkie nasze zobowiązania realizujemy zgodnie z harmonogramem, dlatego nie dziwi nas opinia UKE, ale zarazem cieszymy się, że nasze zaangażowanie jest doceniane.

– Nam pozostaje się cieszyć, że już w grudniu ponad 180 domów w Drohiczanach, Staszicu i Gliniskach będzie mogło korzystać z dostępu do szerokopasmowego internetu – mówi Maria Gumieniak.

***

Źródło:
www.wyborcza.biz