25 kwietnia 2024

Wiesz ile prądu zużywają urządzenia w Twoim domu?

Według opracowań GUS na temat zużycia energii w sektorze mieszkaniowym, gospodarstwa domowe przeznaczają średnio 2400 złotych rocznie na zużyciu energii elektrycznej. Skoro w Polsce nie przyjął się system ogrzewania prądem, oznacza to, że ponad 80 procent pobieranej energii idzie na korzystanie z urządzeń.

 

Zrozumienie i optymalizacji ich wykorzystania będzie pomocne, aby dokonać prostych i rutynowych działań, aby osiągnąć znaczące oszczędności na naszym rachunku za energię elektryczną. Ponadto ulepszone urządzenia są bardziej efektywne. Za całościowy bilans poboru powinniśmy winić siebie, a nie urządzenia, gdyż często nie robimy nic, aby obniżać ich pobór. Wszystkie urządzenia, począwszy od tych najmniejszych, blendera, żelazka są współwinne nabijaniu rachunku za prąd, mylisz się, jeśli obwiniasz tylko lodówkę.


Ile prądu pobiera lodówka?

Lodówka jest najbardziej eksploatowana ze wszystkich urządzeń, ponad 30% całości zużycia przypada jej w udziale. Jeśli mówimy w kilowatogodzinach, lodówka zużywa miedzy 350 a 662 kWh, około 563 kWh przypada na zamrażarkę, jako osobne urządzenie. Oczywiście wszystko to zależy od tego, jaki sprzęt mamy i jak go używamy. Skoro wyróżniamy trzy podstawowe posiłki śniadanie, lunchu i kolację, to dlaczego nie otwieramy ich tylko w godzinach tych posiłków? Wracamy, zatem do początku, sami jesteśmy winni wysokiego zużycia energii.

Wybierz skuteczną lodówkę, co to znaczy, tą która w pomoże zaoszczędzić sporo pieniędzy na dłuższą metę, choć jej początkowy koszt jest wyższy. Prawdą jest, że lodówka klasy A +++ będzie zużywać 80% mniej energii niż klasy D. Różnica może nie być już tak widoczna, gdy porównamy klasę A++ z klasą A+++. Analizujmy, zatem roczne zużycie energii. Kolejne działania, jakie możemy podjąć, aby oszczędzać na tym urządzeniu, to niepozostawianie otwartych drzwi, nie wolno przechowywać ciepłego jedzenia, starać się nie otwierać drzwi zbyt długo. Utrzymujmy porządek w lodówce, szron, lód i brudna uszczelka sprawia, ze urządzenia może pobierać aż 25% energii więcej.


Telewizory i komputery – rozrywka pod lupą

Telewizor jest urządzeniem, które używane jest nawet przez 4 godziny dziennie. A w naszych domach często goszczą dwa odbiorniki. Można, więc śmiało przypisać mu więcej niż 12% zapotrzebowania na energię. Główną miarą oszczędności będzie całkowite wyłączenie telewizora, gdy już go nie oglądamy. Tryb standy, chodź wygodny z pe nośnią wpływa niekorzystnie na nasz portfel, sprawdź za pomocą kalkulatora energii elektrycznej ile możesz stracić.

Jeśli chodzi o komputery, ważne jest dostosowanie ustawień, aby wyeliminować koszty zużycia. W elektronikę tego typu warto inwestować, z roku na rok pojawiają się urządzenia bardzie oszczędne.


Pralka, jak oszczędzać piorąc?

Tańszy proszek może okazać się lepszy. Poszukiwanie nowych detergentów to sposób pań domu na oszczędzanie na praniu. Niestety, jeśli zaoszczędzimy na płynie to pralki i tak pobierają około 11, 8% konsumpcji energii. To w granicy 255 – 360 kWh rocznie. Na początku poradnika, była mowa o tym, iż system ogrzewania energią, nie sprawdził się w Polsce, to za sprawą cen kWh. Osoby, które zdecydowały się jednak na ogrzewanie elektryczne mogą, korzystać z tańszej energii elektrycznej po godzinach szczytu. Wówczas też, warto eksploatować takie urządzenia z funkcją odroczonego startu. Bez ogrzewania elektrycznego, zmiana taryfy, może okazać się nietrafionym sposobem na oszczędzanie na energii elektrycznej. Wówczas użyj krótkich programów, bez podgrzewania wody.  

Zmywarka – zużycie wynosi 6,1% energii, to około 246 kWh na rok. Aby oszczędzać używaj krótkich programów i niższej temperatury, przemywaj naczynia wodą zanim umieścisz je w zmywarce. Nie zapomnij, aby okresowo czyścić filtr.

Piekarnik – zużywa 8, 3% całkowitego rachunku za energię elektryczną, chociaż nie jest tak często eksploatowany jak zmywarka, to pobiera nawet 10 razy tyle energii. Staraj się nie do otwierać piekarnika, gdy jest on włączony. Za każdym razem po otwarciu drzwi, co najmniej 20% energii zgromadzonej w środku zostanie stracone.

Żelazko, jest jednym z małych urządzeń dużej mocy, które skutkują znaczącym wzrostem konsumpcji energii.  Żelazo ma moc 1500 -22000 watów, podobnie inne, mniejsze urządzenia, np. blender, mikser czy robot kuchenny albo gofrownica. Według badań, kompaktowe urządzenia dopełniają rachunek za prąd.

Teraz, gdy wiesz, które urządzenia zużywają najwięcej, szukaj wskazówek, które można wykorzystać aby zoptymalizować zużycie, a tym samym obniżyć rachunki za energię elektryczną. Poszukaj też taniego prądu, zapoznaj się z porónywarką cen energii elektrycznej EnergiaDirect.pl

 

 

fot. mat. sponsora