LubieHrubie.pl » Wiadomości

A A A

Wybieramy laptop do pracy

Dodał: mae

Data dodania: 2020-04-03

Dobry sklep komputerowy poznamy między innymi po tym, że podczas poszukiwań nowego urządzenia, postawi się nam pytanie: „Do czego ma służyć Panu/Pani ten komputer?”. Istnieją dwie główne odpowiedzi na to pytanie: „Do gier” oraz „Do pracy”. Komputery gamingowe są znacznie droższe, mają bardziej zaawansowane podzespoły, bogatszą konfigurację – słowem: często stoją klasę wyżej niż sprzęt, który wystarczy w zupełności do typowych zadań zarobkowych.

Reklama

 

Jaka jest nasza praca?

Wybierając komputer do pracy w ulubionym sklepie komputerowym, weźmy pod uwagę przede wszystkim charakter naszego zajęcia. Trochę innego sprzętu będzie potrzebował ktoś, kto dużo pisze, odrobinę innego ktoś, kto w pracy korzysta przede wszystkim z myszki. Nieco lepszego komputera będzie potrzebować np. grafik. W tym ostatnim przypadku przydadzą się też często dwa monitory.

Bateria w laptopie

Podstawową cechą, która decyduje o jakości i cenie laptopa, jest jego bateria i jej żywotność. Dziś wiele osób nie zwraca na to tak dużej uwagi, gdyż i tak ciągle pracuje w miejscu, gdzie jest prąd. A laptopy powoli stają się powoli domowymi odpowiednikami desktopów (komputerów stacjonarnych). Tak więc – rozważmy po prostu, jak często korzystamy z laptopa poza domem.

Specyfikacja – jak sklep komputerowy opisuje sprzęt

Jeżeli chcemy zabrać się za samodzielne poszukiwania odpowiedniej maszyny w sieci WWW, by skorzystać z oferty któregoś ze skorzystać z oferty któregoś ze sklepów komputerowych, warto wiedzieć (przynajmniej z grubsza), jak czytać specyfikację, w której opisana jest konfiguracja danego sprzętu. Najważniejsze z ogólnych parametrów to przede wszystkim procesor oraz pamięć RAM. Przyjmuje się, że obecnie pewnym minimum jest procesor co najmniej piątej generacji (i5). Jeżeli chodzi o RAM, nie warto schodzić poniżej 8 GB. Zapewni nam to płynne i wygodne korzystanie ze wszystkich podstawowych aplikacji – tak biurowych, jak i innych np. Skype’a.

Matryca, czyli ekran

Inne ważne kwestie, na które koniecznie należy zwrócić uwagę, to: matryca (najlepiej, żeby była matowa) oraz jej rozmiar. Do zadań służbowych (o ile nie pracujemy z grafiką) nie warto wybierać przekątnej większej, niż 15,6 cala. Niektórzy preferują nawet mniejsze wersje (14 cali). Wielkość tej drugiej wersji to niewiele więcej niż kartka A4.

Klawiatura w laptopie

Kolejną ważną sprawą (szczególnie dla osób, które dużo piszą) jest klawiatura. Ważne jest, by była możliwie cicha i by klawisze sprawnie odskakiwały. Jeżeli piszemy bezwzrokowo, zwróćmy baczną uwagę, czy spacja nie jest za krótka oraz czy klawisz Enter również nie został skrócony. Takie rzeczy zdarzają się rzadko, jednak lepiej zawsze się upewnić. Optymalnie jest móc po prostu wybrać się do wybranego sklepu komputerowego, by sprawdzić na własną rękę, czy dany model nam odpowiada. Dużym udogodnieniem może być np. klawiatura podświetlana.

Myszka

Jeżeli nasze zadania wymagają jednak przede wszystkim korzystania z myszy, warto zainwestować w ergonomiczną wersję tego urządzenia. Taka mysz charakteryzuje się tym, że dłoń nie jest na niej ułożona płasko (jak w przypadku standardowej myszki), lecz bardziej naturalnie – na boku. Takie rozwiązanie skutkuje naturalnie innym kształtem samego urządzenia. Jest to jednak bardzo dobre wyjście dla wszystkich tych, którzy przy intensywnym korzystaniu z tradycyjnych myszek dostają bólu w nadgarstku.

Wybieranie laptopa to pewien proces. Warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Jeżeli nie znamy się zbyt dobrze na komputerach, warto skorzystać z pomocy znajomego, który lepiej się orientuje w możliwościach rynku. 

 

(tekst i fot. mat. partnera)

Podziel się:
« wstecz