Wycieczka z językiem angielskim i rosyjskim w tle

16 października 2014 br. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie uczestniczyli
w wycieczce z językiem angielskim i rosyjskim po regionie hrubieszowskim. Wycieczkę zorganizowali nauczyciele języków obcych – p. Anna Olko, p. Urszula Wyszyńska i p. Krystian Uszko.

Reklamy

 

W wycieczce wzięło udział 32 uczniów z różnych klas, jednak w przewadze była to młodzież z klasy II td ( technik informatyk). Uczniowie opowiadali o zabytkach regionu w językach obcych – angielskim i rosyjskim. Na początku podziwialiśmy krajobrazy z wieży widokowej w Gródku oraz przełom Bugu w Ślipczu. Przy cudownym źródełku w Kryłowie kosztowaliśmy wodę, doceniając jej walory smakowe oraz chwile dłuższej refleksji poświeciliśmy nad figurą św. Mikołaja i posągiem wilka. W języku angielskim i rosyjskim uczniowie przedstawili informacje o ruinach zamku w Kryłowie. Następnie, w Dołhobyczowie młodzież oglądała przepiękne wnętrze cerkwi. Ostatnim i najważniejszym punktem wycieczki była Wioska Gotów w Masłomęczu.                                

Pan przewodnik opowiadał o życiu Gotów, ich kulturze, obyczajach i rzemiośle. Jeden z naszych uczniów, uczestników wycieczki – Andrzej Socha z kl. I Tc ( technik handlowiec) założył strój gocki, aby w pełni zaprezentować  jego elementy. W czasie degustacji gockiego jadła p. Anna Olko poprowadziła pogadankę w języku angielskim na temat Gotów. Uczniowie dowiedzieli się kiedy Goci przybyli, dlaczego osiedlili się właśnie tutaj? Jaki prowadzili tryb życia? Czy ich kultura była wysoko rozwinięta? Czy byli ludem dzikim, brutalnym czy spokojnym i tolerancyjnym?

Na te pytania młodzież odpowiadała w języku obcym korzystając z przygotowanych wcześniej materiałów. Po degustacji gockiego jadła, a była to kasza pęczak z mięsem – gotowane oczywiście w kociołku na ognisku i doprawione świeżymi ziołami z gockiego ogródka, wybraliśmy się na warsztaty w zakresie produkcji biżuterii i naczyń z gliny. Wykonywanie koralików czy  formowanie glinianych naczyń okazało się dosyć trudne. Stwierdziliśmy, iż Goci byli  prawdziwymi artystami i  z podziwem, my – ludzie epoki komputerów, patrzyliśmy na umiejętności ludów żyjących w  II – IV w. n. e.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w wycieczce, a szczególnie tym, najbardziej aktywnym, którzy wykonywali zdjęcia i próbowali używać języka obcego w sytuacji wycieczki szkolnej i zwiedzania zabytków naszego regionu.

 

 

Anna Olko