23 kwietnia 2024

Z tej możliwości skorzysta większość polskich firm? Obiecujące perspektywy ekspertów

Wartość rynku technologii data center w Polsce szacuje się już na 200 mln dolarów. Zewnętrzne serwerownie, choć od lat odnoszą sukcesy w krajach Europy Zachodniej, nad Wisłą wciąż dopiero zyskują na popularności. Tendencje rozwojowe dla branży są jednak obiecujące. Rynek rozwija się w tempie kilkunastu procent rocznie.

 

Rozdrobnienie to potencjał

Polski rynek data center uważany jest za silnie rozdrobniony. Pięciu największych graczy posiada łącznie około 40% całkowitej powierzchni kolokacyjnej. Wśród największych graczy na rynku wymienia się centra zlokalizowane w Łodzi (TP i Network Communications), Piasecznie (GTS Poland) i Krakowie (Onet). Pozostali usługodawcy dysponują mniejszymi serwerowniami. Co więcej, aż 60% powierzchni zajmowanej pod centra przetwarzania danych w Polsce, znajduje się w jednym mieście – w Warszawie. Zdaniem ekspertów, takie rozdrobnienie nie potrwa jednak długo. Wkrótce może dojść do ważnych konsolidacji. Osobną kwestią pozostaje ogólna rozpoznawalność „chmury”. Model przenoszenia danych na serwery zewnętrzne staje się coraz bardziej powszechny w użytku prywatnym. Ta tendencja może przyczynić się także do podobnego kierunku w sferze biznesowej.

Kto korzysta z chmury obliczeniowej?

Z badań wynika, że głównym odbiorcą wirtualnej technologii przetwarzania danych są duże przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 200 pracowników. Aż 37,1% takich firm korzysta z usług data center. Zewnętrzne serwerownie nie są popularne wśród małych firm (od 10 do 50 pracowników). Tylko 8% z nich sięga po chmurę. Jednak zdaniem analityków ta statystyka może być zaburzona – nie uwzględnia start-upów, którym z reguły jest po drodze z data center.

Co wpłynie na rozwój branży?

Przyspieszenie – i tak już solidnej dynamiki – w branży, spodziewane jest na przestrzeni najbliższych dwóch lat. Za te pozytywne trendy odpowiadać ma przede wszystkim rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową i nowe rozwiązania technologiczne, takie jak Big Data, blockchain czy IoT. Zdaniem ekspertów rynek powinna pobudzić także rosnąca liczba urządzeń mobilnych, za pomocą których przesyłana jest coraz większa ilość danych.

Digitalizacja szansą dla data center

Przenoszenie dużych ilości danych w świat cyfrowy, to w tej chwili konieczność dla większości instytucji publicznych, zarządzających danymi osobowymi. To wkrótce ma wymusić poszukiwanie nowych, bardziej pojemnych miejsc do przechowywania danych. Sektor publiczny na razie nowinkom mocno się opiera. Bardzo możliwe jednak, że niezawodność tego rozwiązania i rosnąca wiarygodność data center, pozwoli na przebicie muru wątpliwości już w najbliższych latach. W podobną stronę może zostać ukierunkowane działanie osób prywatnych. Coraz więcej usług wymaga wykorzystania dużych wolumenów danych (media społecznościowe, gry, transmisje video). To może spowodować chęć przekazania części zasobów do zewnętrznych usługodawców. Swoją cegiełkę dołoży zapewne też rynek e-commerce, który wymusza na producentach pełną dostępność sprzedawanych towarów, niezawodność systemów operacyjnych i dokonanie wielu transakcji w krótkim odstępie czasu. To właśnie osoby sprzedające przez Internet mogą szybko odkryć zalety data center w kontekście podniesienia efektywności ich działania.

Geografia napędza dynamikę

Z wielu czynników wynika, że rynek data center w Polsce ma przed sobą tłuste lata. Z usług polskich serwerowni mogą potencjalnie korzystać także firmy z krajów sąsiadujących z Polską, gdzie takich możliwości jest znacznie mniej. Już teraz dynamika rozwoju tej branży, nad Wisłą jest wyższa niż w Europie Zachodniej. To także efekt młodego rynku, który jeszcze nie został nasycony. I jak zawsze w takich sytuacjach, należy pamiętać o chorobach wieku dziecięcego. W przypadku data center problem może być pojawienie się serwerowni nieprofesjonalnie zarządzanych. Dlatego decydując się na inwestycję w nowe technologie, warto dobrze prześledzić portfolio usługodawcy i przekazać dane tylko do sprawdzonego źródła. To pozwoli oszczędzić czas i pieniądze.

 

klasterdatacenter.pl

tel. 32 338 24 10

e-mail: centrumdanych@3s.pl

 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)