Zimowe dokarmianie zwierząt Jedynki

Zima jest okresem szczególnie trudnym dla leśnych zwierząt. Zmarznięta pokrywa śniegu i lód utrudniają zwierzętom dostęp do naturalnego pożywienia i wody.

Reklamy

Dlatego wolontariusze Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Hrubieszowie wspólnie z myśliwymi WKŁ nr 110 „Orlik” oraz Stowarzyszeniem Edukacyjnym ”Razem” w Hrubieszowie pomagają zwierzętom przetrwać zimę.

W dniu 8 lutego 2013 roku członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu: Katarzyna Jarszak, Paulina Pisarczyk, Klaudia Jaskowiak, Aldona Wawrzosek, Irek Litwin pod opieką pedagoga Anny Karkuszewskiej uczestniczyli w dokarmianiu zwierzyny płowej na terenie wsi Zadębce, Chyżowice, Łuszczów i Nieledew. Podczas przemieszczania się po terenie p. Tomasz Wojciech Antoniuk przedstawił młodzieży zasady właściwego dokarmiania zwierząt leśnych oraz funkcjonowanie gospodarki łowieckiej. Mieliśmy również okazję obserwować w naturalnych warunkach; sarny, bażanty, zająca oraz lisa.

Dla urozmaicenia przygotowaliśmy zwierzętom marchewkę z czekoladą oraz rozsypaliśmy 500 kilogramów treściwej paszy w paśnikach, które często są rozmieszczone w trudno dostępnych miejscach.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy ogrzali się przy ognisku, i co nieco przekąsili.

Teraz już wiemy, że właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać. Najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych – zagrażających życiu zwierząt. W łagodne zimy – powinny one radzić sobie same.

 

Źródło i fot. ZSM nr 1