REKLAMA

C3 Carmax 2

LubieHrubie.pl » Zapowiedzi

A A A

Lubelski Festiwal Nauki w Wiosce Gotów

Dodał: MuzeumHrubieszow

Data dodania: 2017-09-27

"Po nitce do kłębka" oraz "Zupa z wełny" - to główne zagadnienia warsztatów organizowanych w Wiosce Gotów w przy okazji Lubelskiego Festiwalu Nauki. W sobotę 30 września od godziny 10.00 zapraszamy do Masłomęcza wszystkich zainteresowanych m.in. dawnymi metodami otrzymywania nici oraz tkanin.

Reklama


W dniu 30 września wstęp do Wioski Gotów, jak i udział w warsztatch będzie bezpłatny.

W ramach warsztatów, proponujemy:


Po nitce do kłębka - godz. 10.00

Dawniej proces powstawania tkaniny na ubrania wyglądał inaczej niż w dzisiejszych czasach. W Wiosce Gotów przeniesiemy się w przeszłość, aby opowiedzieć i zaprezentować jak dawniej powstawała tytułowa nitka - elementarna część składowa tkaniny. Przejdziemy od przygotowania włókna, przez przędzenie na wrzecionie, do tkania. W pokazie zostanie użyta wełna owiec, które pasą się na terenie skansenu.

 


 

Zupa z wełny - pokaz farbowania barwnikami naturalnymi - godz. 12.00

W czasach starożytnych nie było oczywiście syntetycznych barwników to tkanin. Nie znaczy to jednak, że ubrania były wyłącznie szarobure. Naturalne barwniki pochodzenia roślinnego pozwalały wprowadzić trochę koloru do gockiej codzienności. Korzystając z roślin dostarczanych przez okoliczną przyrodę można uzyskać bogatą paletę barwników. Zaprezentujemy w jaki sposób można ich użyć do farbowania wełny.

 


 

Gocki jubiler - wykonywanie replik szklanych paciorków - godz. 13.00

Podczas warsztatów przy użyciu modeliny odtworzymy wzory paciorków, którymi ozdabiały się Gotki 1700 lat temu. W czasie wykopalisk archeologicznych prowadzonych w Kotlinie Hrubieszowskiej odnotowano niecodzienne nagromadzenie wytworów obcego pochodzenia. Trafiały tutaj nie tylko wyroby rzymskich rzemieślników, ale również produkowane przez Bałtów, Sarmatów, Daków i w Skandynawii. Dominująca grupę wśród wyrobów importowanych na obszar zamieszkiwany przez starożytnych Gotów były paciorki szklane. Ich różnorodność pod względem kolorystyki, formy i techniki wykonania jest bardzo duża.

 

 

Zapraszamy

Podziel się:
« wstecz

GALERIA: