Wiadomości

Zamknij

Hrubieszów: Powiatowe obchody Święta Niepodległości

mae 09:58, 13.11.2020 Aktualizacja: 01:15, 16.10.2025
Skomentuj Hrubieszów: Powiatowe obchody Święta Niepodległości

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości z powodu pandemii koronawirusa, przybrały charakter indywidualny.

11 listopada 2020 r. - w dniu odzyskania niepodległości, starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk, wicestarosta Marek Kata, członek zarządu Andrzej Barczuk, a także Mieczysław Zapała, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Hrubieszowie - Bogusław Jakubiak, przedstawiciele Klubu Kolekcjonera w Hrubieszowie - Jan Kalisz i Mirosław Borysewicz oraz Andrzej Garbiński, uczcili pamięć bohaterów poległych w walce o niepodległość.

Mieczysław Zapała oprowadził delegację powiatu po hrubieszowskim cmentarzu, opowiadając często zapomniane historie bohaterów, którzy ofiarowali swoje życie na rzecz wolnej Ojczyzny.

Odwiedzone zostały m. in. groby i mogiły:

mogiła poświęcona Legionistom - Bojownikom Niepodległości,

Józefa Czarneckiego - kapitana AK (ps. "Klatwicz") na terenie powiatu hrubieszowskiego, kaprala 7. Pułku Ułanów Lubelskich, więźnia Gestapo, NKWD i UB,

ks. Prałata Melchiora Juścińskiego - proboszcza i dziekana hrubieszowskiego, który dokonał aktu bohaterskiej obrony kościoła, powstrzymując przed wysadzeniem budynku,

sanitariuszki Marii Ziemkiewiczównej, st. przodownika Policji Państwowej Stefana Szypulskiego oraz Michała Mateusza Lubaka - zabitych przez bolszewików,

post. Policji Państwowej Michała Bermana, który bohatersko obronił ówczesnego starostę hrubieszowskiego, sam ginąc w wieku 42 lat,

sierż. por. Wincentego Kozarczuka - więźnia łagrów sowieckich,

Jana Pakulskiego - Powstańca Styczniowego,

mogiły poległych w 1920 r. Legionistów,

Rudolfa Strutyńskiego oraz Wacława Sapińskiego - zamordowanych z rąk Ukraińców w Gozdowie,

mogiła kolejarzy i osób cywilnych zamordowanych przez bandy UPA na stacji Gozdów,

grób rodzinny Cypryszewskich - Heleny autorki hymnu "Hrubieszowska ty Ziemico", napisanego na cześć odzyskania wolności.

Starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk wyraziła swoją wdzięczność za krzewienie często zapomnianej historii Bohaterów naszego powiatu, a także za pieczę i zaangażowanie w odnowę mogił, grobów oraz pomników.

Starosta zadeklarowała tym samym dalszą chęć współpracy w ramach tego niezwykle słusznego celu, a także swoje uczestnictwo w przyszłych wydarzeniach uwydatniających lokalny patriotyzm.

Następnie delegacja Powiatu Hrubieszowskiego złożyła wieniec przed Pomnikiem Legionisty na placu kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja w Hrubieszowie.

­

info i fot. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie

(mae)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lubiehrubie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%