Wiadomości

Zamknij

Hrubieszowskie akcenty na uroczystościach w Narolu [ZDJĘCIA]

mae 09:52, 05.10.2022 Aktualizacja: 14:28, 25.09.2025
Skomentuj Hrubieszowskie akcenty na uroczystościach w Narolu [ZDJĘCIA]

W dniu 24 września, na Rynku w Narolu odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne pt. "Dumni z historii. 80. rocznica powstania kompanii Narol".

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia" w Brzezinach, współorganizatorem było Miasto i Gmina Narol, a także Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, ŚZŻAK Okręg Podkarpacki, Koło Lubaczów, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu, Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Narolu, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, Gminny Ośrodek Kultury w Narolu. Patronat Honorowy nad uroczystością objęli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Uroczystość rozpoczęła się od polowej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, koncelebrowanej przez ks. prałata ppłk. Andrzeja Puzona kapelana 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala, ks. dziekana Dekanatu Narol Juliana Leńczuka i proboszcza parafii Narol Józefa Bednarza.

­

Następnie miała miejsce część oficjalna z ceremoniałem wojskowym, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu oraz Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa.

W trakcie uroczystości został wręczony, przyznany na wniosek Prezesa Zarządu ŚZŻAK O/Z posła Sławomira Zawiślaka, nadany przez Ministra Obrony Narodowej, awans pośmiertny na wyższy stopień wojskowy dla Karola Kosteckiego ps. "Kostek", jako zasłużonego w walce o wolność Ojczyzny. Awansu dokonali: Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zamościu ppłk Stanisław Styczyński, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, poseł na Sejm RP Anna Schmidt, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak. W imieniu rodziny mjr. Kazimierza Kosteckiego ps. "Kostek", awans odebrała Aleksandra Hadaś z Wrocławia.

Ważną częścią obchodów było wręczenie odznaczeń. Decyzją Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, na podstawie uchwały nr 58 z dnia 12.07.2022 r., Odznakę Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość przyznano: Barbarze Sitarz, Piotrowi Szopie, Marianowi Świętojańskiemu, Grzegorzowi Dominikowi, Krystianowi Mazurkiewiczowi. Odznaczenia wręczył prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, poseł na Sejm RP Pan Sławomir Zawiślak oraz Magdalena Szczepańska -wiceprezes ŚZŻAK Okręg Zamość.

Okolicznościowe przemówienie wygłosili: Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, poseł na Sejm RP Pani Anna Schmidt, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, poseł na Sejm RP Pan Sławomir Zawiślak, dyrektor IPN O/Rzeszów dr Dariusz Iwaneczko, Burmistrz Miasta i Gminy Narol Grzegorz Dominik.

Następnie miało miejsce odsłonięcie muralu i tablicy informacyjnej poświęconej kompanii Narol, którą w całości sfinansował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Uczestnicy wydarzenia mogli też otrzymać bezpłatne egzemplarze publikacji poświęconej historii powstania kompanii Narol.

Za Apel Pamięci, salwę honorową i odegranie sygnału "Śpij kolego" odpowiedzialny był 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu i Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa historyczna pt. "Wojskowa Służba Kobiet ZWZ-AK na terenie działania kompanii Narol", gdzie można było otrzymać bezpłatnie foldery wystawowe i zapoznać się z pierwszą, i niepowtarzalną tematyczną wystawą poświęconą żołnierzom - sanitariuszkom i łączniczkom z naszego regionu działającym na terenie Narolszczyzny.

Na zakończenie odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Zespołu wokalnego "Hubal" z Hrubieszowa.

Podczas wydarzenia swoje stoiska promocyjne wystawili: Centrum Rekrutacji Wojskowej z Jarosławia, 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala", Jednostka Strzelecka im. Gen. Bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Stowarzyszenie Jednostka Strzelecka 2019 w Tomaszowie Lubelskim.

W uroczystościach udział wzięła także 1. Tomaszowska Drużyna Harcerzy ,,Woda" ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z proporcem swojego przyszłego patrona im. mjr Karola Kazimierza Kosteckiego ps. "Kostek" z Roztoczańskiego Hufca Harcerzy "Żywioł" i harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Polskiego "Harcerska Brać" na czele z Anną Rojek.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu.

­

ŚZŻAK O/Zamość

ZDJĘCIA:

­

Sekretariat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość

(mae)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lubiehrubie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%