Bezpieczeństwo w sieci – policjanci u dzieci w Ślipczu

Dzisiaj hrubieszowscy policjanci spotkali się z uczniami i ich wychowawcami ze Szkoły Podstawowej w Ślipczu. Podczas spotkania omówiono problematykę cyberprzemocy oraz zagrożeń, jakie mogą czyhać na młodych ludzi w sieci.

Reklamy

 

Dzisiaj hrubieszowscy policjanci udali się do Szkoły Podstawowej w Ślipczu, aby porozmawiać z uczniami i ich wychowawcami na temat zagrożeń płynących z sieci. Policjanci przestrzegali zebranych między innymi przed zamieszczaniem swoich danych i osobistych informacji w sieci.

Aby nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępcy należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Bądźmy ostrożni publikując swoje zdjęcia i informacje dotyczące aktualnego miejsca pobytu;
  • Chrońmy dane dotyczące wyposażenia naszego domu, statusu finansowego czy rozkładu dnia – to idealne źródło wiedzy dla przestępców szukających ofiary;
  • Starajmy się nie logować na naszą pocztę czy konto bankowe w miejscach publicznych, istnieją bowiem przestępcy którzy potrafią przechwycić nasze dane;
  • Chrońmy swoje hasła i piny, nigdy nie udostępniajmy ich osobom nie upoważnionym;
  • Pamiętajmy, że w dobie powszechnej cyfryzacji z sieci korzystają również przestępcy.

Uświadamiajmy nasze dzieci i młodzież, aby nie zawierały znajomości przez internet ponieważ nowo poznana osoba nie zawsze jest tą za którą się podaje. Jeśli padniemy ofiarą szantażu i wymuszenia przez internet natychmiast przerwijmy kontakt, nie przekazujmy żadnych informacji ani pieniędzy, zachowajmy wiadomości i zrzuty z ekranu, to pomoże policji w ustaleniu potencjalnego oszusta. Jeśli wiemy, że ktoś z naszego otoczenia jest dręczony przez Internet nie bądźmy obojętni i zgłośmy to.

 

źródło: E.K. / KPP Hrubieszów