29 września 2023

Bezpłatne badania mammograficzne w powiecie hrubieszowskim

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusach odbędą się na początku sierpnia w Mirczu, Hrubieszowie, Uchaniach, Werbkowicach i Horodle.

Reklamy

 

Mniej niż 40% uprawionych Polek zgłosiło się do tej pory na bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Reklamy

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

 

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusach odbędą się:

Reklamy

Mircze – 2 sierpnia parking przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Mirczu, ul. Kryłowska 45

Hrubieszów – 3 sierpnia przy Hrubieszowskim Domu Kultury, ul. 3 Maja 7

Uchanie – 4 sierpnia przy Urzędzie Gminy, ul. Partyzantów 1

Werbkowice – 4 sierpnia przy Urzędzie Gminy, ul. Zamojska 1

Horodło – 4 sierpnia przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Hrubieszowska 1

 

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom w wieku 50 – 69 lat co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.