Bitwa pod Husynnem

Bitwa pod Husynnem – walka stoczona 24 września 1939 roku w rejonie wsi Husynne przez Wojsko Polskie II RP z oddziałami Armii Czerwonej.

Reklamy

 

Bitwa została stoczona pomiędzy oddziałami polskimi w sile szwadronu konnego Policji Państwowej, szwadronu zapasowego 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i batalionu chemicznego, a oddziałami Armii Czerwonej.

Tego dnia pomiędzy Strzyżowem a Hrubieszowem batalion rozpoznawczy 81 Dywizji Strzeleckiej stoczył walkę z polskim pododdziałem. Nieco później kierującemu na południe oddziałowi dowodzonemu przez majora w stanie spoczynku Witolda Radziulewicza drogę zastąpiła piechota sowiecka.

Reklamy

Polacy próbowali przełamać kordon nieprzyjaciela szturmem. Szarża około 400 polskich policjantów oraz ostrzał z 36 moździerzy 81mm, które posiadał batalion chemiczny, spowodowały panikę i duże straty w oddziałach sowieckich.

Niestety nieprzyjaciel do walki rzucił formację pancerną, w efekcie Polacy zostali okrążeni i po krwawej walce zmuszeni do poddania się. Straty polskie to 143 zabitych i 139 rannych, straty sowieckie to 80 zabitych i 113 rannych.

 

Więcej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Husynnem

 

G.

źródło: wikipedia.org