Czerniczyn: 10 lat posługi organistowskiej Łukasza Machulskiego

W niedzielę 1 czerwca w kościele parafialnym Św. Jana Chrzciciela w Czerniczynie miała miejsce niecodzienna uroczystość. Posługujący w parafii jako organista Łukasz Machulski obchodził 10 lat pracy w swoim zawodzie.

Reklamy

Pomimo niesprzyjającej pogody świątynia parafialna w Czerniczynie zgromadziła wielu parafian, krewnych jubilata oraz zaproszonych gości z Hrubieszowa, Chełma i innych miejscowości

Uroczystość rozpoczęła się o godz 12-stej Mszą Świętą w intencji Łukasza, którą celebrowali: Ks. Piotr Kawecki Proboszcz Parafii Czerniczyn, Ks. Kan. Marian Garmol emerytowany gospodarz Parafii oraz Ks. Dominik Samulak dawny wikariusz Parafii Ducha Świętego w Hrubieszowie, a obecnie Prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej.

W bogatej oprawie muzycznej liturgii wystąpił Łukasz wraz z scholą parafialną oraz zespół „Lechici” z Kościoła Garnizonowego z Hrubieszowa pod kierownictwem Leszka Opały.

Pod zakończeniu Eucharystii był czas na przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał Ks Piotr, a po nim Ks Dominik. W imieniu organistów przemówił Dziekan Organistów Edward Grela – organista z Dołhobyczowa. Reprezentujący Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie Kazimierz Łukiewicz wręczył jubilatowi okolicznościowy adres. Pełniący niegdyś posługę kościelnego w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie Marek Dorman przywołał lata współpracy w tym Świętym Miejscu.

W międzyczasie były życzenia, kwiaty i prezenty od przedstawicieli miejscowości należących do Parafii, jak i od indywidualnych osób. Następnie Łukasz podziękował wszystkim i zaprosił na koncert w swoim wykonaniu i zespołu „Lechici”, na którym zaprezentowane były dawne, jak i  współczesne utwory o tematyce religijnej.

Kościół parafialny w Czerniczynie, będący niegdyś cerkwią, posiada XVIII-wieczne rokokowe organy, pochodzące z kościoła w Trzeszczanach.

 

A o to link pod którym można dowiedzieć się o nich więcej:

http://sobczuk.republika.pl/www/organy/index.html

 

Relacji z uroczystości można będzie wysłuchać w najbliższym wydaniu audycji Radia RTM Staszic.

 

Zdjęcia: Foto-Wrzos