Czumów: Królewski Dzień Samorządu Terytorialnego

A wszystko za sprawą Dnia Samorządu Terytorialnego, w ramach którego odbył się
V Królewski Jarmark Nadbużański, działo się 25 maja 2014 r. w Lasku Czumowskim koło Hrubieszowa.

Reklamy

Na tę okoliczność w obecności władz samorządowych gminy i zaproszonych gości zjechał Orszak Królewski a wójt gminy przekazał władze parze królewskiej, która rządziła tym niezwykłym królestwem nadbużańskim aż słońce za horyzont powędrowało. Zanim jednak ich rządy się zaczęły kapituła konkursu „Zasłużony dla gminy Hrubieszów” tytuł przyznała. W uznaniu za aktywną działalność na rzecz rozwoju lokalnego i promocji gminy Hrubieszów otrzymała go Danuta Hojda z Wolicy.

Obchodom Dnia Samorządu Terytorialnego towarzyszyły liczne konkursy, gdzie najlepszych trzeba było wybrać. W konkursie „Na najokazalszy strój orszaku królewskiego” – najlepszą okazała sie Jolanta Dąbrowska z Janek w stroju Królowej, o „Dawnych obrzędach i zwyczajach” najlepszą wiedzą wykazała się Agnieszka Kaczor z Czumowa zaś najwięcej „Wiedzy o Unii Europejskiej” miała Sylwia Różańska ze Stefankowic-Kolonii.

Natomiast w konkursie „Smakuj i wygrywaj” rower wygrała Halina Jędrzejewska z Moniatycz.

Były zabawy i pokazy dla dorosłych i dzieci. Bibliotekarki gminy dzieciom twarze malowały, za ich sprawą obrazy na płótnie powstawały. Panie ze Stefankowic-Kolonii takie eksperymenta pokazały, że władze w dawnych czasach za czary by ich skazały. Leśnicy głosy zwierząt ze skrzynek „wypuszczali” a odważnym w grach nagrody dawali. Na straganach artyści ludowi swoje dzieła pokazywali i swymi umiejętnościami zaskakiwali.

Muzycy grali i śpiewali aż do wieczora a na jarmarku można było nabyć jadło, na różne sposobny przyrządzane a i nalewki były przednie.

Organizatorem Dnia Samorządu Terytorialnego był Wójt i Rada Gminy Hrubieszów.

 

 

Wójt Gminy Hrubieszów

Jan Mołodecki