Dołhobyczów: 16 rocznica śmierci Jana Pawła II

W piątek, 2 kwietnia 2021 roku obchodzimy 16 rocznicę śmierci Papieża Polaka Jana Pawła II. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w wieku 84 lat.

Reklamy

„Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.
Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.”
Jan Paweł II

W piątek, 2 kwietnia 2021 roku obchodzimy 16 rocznicę śmierci Papieża Polaka Jana Pawła II. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w wieku 84 lat. Był to Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta, aktor i miłośnik gór. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie.

Jan Paweł II został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. W ten sposób przerwano wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy – Włochów.

Reklamy

Jego dorobek jest imponujący. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie (poza Włochy) i odwiedził 129 narodów. Do Polski przybywał 8 razy, w tym dwukrotnie, w 1991 i 1999 roku, trasa jego pielgrzymki wiodła przez nasz region.

Jest autorem licznych dokumentów: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich.

Wszyscy doskonale pamiętamy ten smutny czas, gdy na przełomie marca i kwietnia 2005 roku z niepokojem i smutkiem śledziliśmy komunikaty napływające z Watykanu. Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z tego, że odchodzi. W ostatnim dniu – 2 kwietnia chciał mieć dużo spokoju. Poprosił, aby czytać mu Ewangelię św. Jana, a wieczorem zwrócił się do najbliższych, żeby odprawili przy jego łóżku mszę świętą po czym stopniowo tracił świadomość.

Przy łożu umierającego Papieża byli jego najbliżsi współpracownicy m.in. – abp Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się na co dzień Janem Pawłem II siostry sercanki.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 roku na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości – Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia.

Jana Pawła II beatyfikowano 1 maja 2011 roku, kanonizowano – 27 kwietnia 2014 roku Obie uroczystości odbyły się na placu św. Piotra w Rzymie.


Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie

(fot. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Dołhobyczów: Czytamy Tolkiena – WIDEO

Dołhobyczów: Czytamy Tolkiena – WIDEO

 

LubieHrubie na Twitterze