Dołhobyczów: Kary za dolary

Troje obywateli Ukrainy nie zgłosiło służbom granicznym przewozu 40 tys. dolarów. Za niedopełnienie obowiązku podróżni ukarani zostali mandatami karnymi.

Reklamy

 

Do zdarzenia doszło w niedzielę (24.04.) na przejściu granicznym w Dołhobyczowie. Na niezadeklarowane banknoty celnicy natrafili w trakcie kontroli bagaży należących do trójki mieszkańców Włodzimierza Wołyńskiego. Dwie młode kobiety i mężczyzna, podróżowali  wspólnie volkswagenem na polskich numerach rejestracyjnych. W rzeczach osobistych każdej z kobiet celnicy znaleźli po 15 tys. dolarów. Towarzyszący im 34-latek miał w swoim bagażu 10 tys. dolarów i blisko 2,8 tys. funtów brytyjskich. Nie zgłaszając przewożonych pieniędzy wszyscy popełnili wykroczenie, za które ukarani zostali mandatami karnymi w kwocie 500 zł każdy.

Służba Celna przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać w formie pisemnej organom celnym przywóz do kraju oraz wywóz za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10 tys. euro, a także – bez względu na ilość – przewóz złota dewizowego i platyny dewizowej.

Obowiązek zgłaszania służbom granicznym środków pieniężnych podyktowany jest koniecznością monitorowania przez państwo transakcji, które potencjalnie mogą mieć związek  z praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu.źródło i fot. SCRP