Dołhobyczów: Majowe święta – ZDJĘCIA, WIDEO

Trwają majowe dni świąteczne: wczorajsze Święto Pracy, dzisiejszy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i jutrzejsze Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

Reklamy

W tym roku przypada 230 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w związku z tym Sejm przyjął uchwałę w. s. ustanowienia roku2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Sejm świadomy ogromnego znaczenia tego aktu prawnego, jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wyżej wspomnianego dokumentu, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji współcześnie.

Pierwsza w Europie i druga – po amerykańskiej – na świecie, Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Regulowała organizacje władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Powstała przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska. Ten akt prawny zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 Maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Zniosła też formalnie liberum veto. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy Polaków.

Reklamy

Tegoroczne uroczystości z powodu pandemii już drugi rok z rzędu, odbyły się wg innego niż zwykle scenariusza. Młodzież z grupy teatralno – recytatorskiej w Przygranicznym Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie, pracująca pod kierunkiem pani Anny Kurzyńskiej – Tyrki również włączyła się w to ważne wydarzenie, przygotowując własne interpretacje patriotycznych wierszy, wybranych specjalnie na tę okoliczność. Natomiast Władze Gminy Dołhobyczów: Wójt Gminy Dołhobyczów Pan Grzegorz Drewnik , Przewodniczący Rady Gminy Pan Alfred Kulikowski i Dyrektor Przygranicznego Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie Pani Halina Góra – złożyły wieńce i zapaliły znicze na Cmentarzu Hallerczyków, na grobach żołnierzy różnych formacji walczących i poległych w obronie Ojczyzny, a także w Oszczowie na cmentarzu przykościelnym, gdzie znajduje się nowo odrestaurowany grób wojenny z okresu I wojny światowej. Spoczywają tu szczątki siedmiu polskich żołnierzy walczących o niepodległość Polski, którzy zginęli bohaterską śmiercią w dniach 8 – 11 maja 1919 roku w Oszczowie. Tym skromnym akcentem oddano hołd pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości.

„Dniu radości, dniu wesela!

Jak szeroki polski kraj,

Niechaj okrzyk w niebo strzela

Vivat! Vivat! Trzeci Maj!”

J. Relidzyński „Radosny dzień”

Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie

 

Karolina Basak w utworze Ignacego Krasickiego „Hymn do miłości ojczyzny

 


Malwina Socha w wierszu Michała Areta „Trzeci Maj”

 


Karolina Steciuk w utworze Józefa Relidzyńskiego „Radosny dzień”

 


Magdalena Kuźniarska w wierszu Agaty Dziechciarczyk „Konstytycja 3 Maja”

 Zobacz też:

Straż Graniczna z Dołhobyczowa rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą – ZDJĘCIA

Straż Graniczna z Dołhobyczowa rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą – ZDJĘCIA