Dołhobyczów: Medale, pieniądze, biżuteria… Półtora tysiąca wyrobów kolekcjonerskich

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Dołhobyczowie udaremnili przemyt ponad półtora tysiąca sztuk różnego rodzaju wyrobów kolekcjonerskich. Wśród zatrzymanych towarów znalazły się m.in. monety, emblematy, medale oraz odznaczenia.

Reklamy

 

Przekraczający granicę z Ukrainą obywatel Izraela, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił wwożonego towaru przy kontroli celnej.

W jego bagażu funkcjonariusze celno – skarbowi znaleźli m.in.: ponad 1300 różnych monet, w tym z czasów carskich oraz okolicznościowych rubli, ponad 250 radzieckich medali, odznaczeń i legitymacji, kilkadziesiąt banknotów dziesięciozłotowych z 1940 roku, a poza tym kilkanaście sztuk wyrobów użytkowych, w tym m.in. srebrne papierośnice, łyżeczki, świeczniki, jak również kilkadziesiąt sztuk srebrnej i złotej biżuterii, również nie zgłoszonej przy kontroli granicznej. 

W związku z popełnionym przez mężczyznę wykroczeniem wszczęte zostało przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe. Funkcjonariusze KAS zajęli przemycane przez obywatela Izraela towary oraz 1000 złotych na poczet grożącej mu kary grzywny.

Wstępnie rynkową wartość towaru oszacowano na 13 tys. złotych, jednak co do ostatecznej wartości, w tym zabytkowej, wypowie się rzeczoznawca.

 

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie