25 maja 2024

Dołhobyczów: Motolotnią przez granicę – ZDJĘCIA

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali osobę, która przy użyciu motolotni nielegalnie przekroczyła granicę państwową.

13 lipca, tuż przed północą, funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Dołhobyczowie, zauważyli obiekt latający, poruszający się na dość dużej wysokości. Z kierunku wschodniego przemieszczał się w głąb terytorium Polski. Podejrzewając, że może to być motolotnia użyta do przemytu kontrabandy, monitorowali jej przelot.

Następnego dnia rano, prowadzono działania poszukiwawcze. Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Chełmie poinformował, że w pobliżu miejscowości Maziarnia w powiecie chełmskim odnaleziono porzuconą motolotnię.

Wkrótce, w pobliżu, funkcjonariusze NOSG z Horodła zatrzymali obywatela Ukrainy, który przyznał się do nielegalnego przekroczenia granicy przy wykorzystaniu do tego celu motolotni. Mężczyzna, mimo awaryjnego lądowania czuł się dobrze i nie potrzebował opieki medycznej. Przyznał się, że celem jego „nocnego lotu” był przemyt z terytorium Ukrainy do Polski 2000 paczek papierosów o wartości blisko 30 tys. zł.

W sprawie zostało wszczęte postepowanie przygotowawcze, dotyczące nielegalnego przekroczenia granicy państwowej przy wykorzystaniu do tego celu statku powietrznego oraz przemytu wyrobów akcyzowych. Za czyny te grozi do 5 lat pozbawienia wolności (Prawo lotnicze) oraz kara grzywny albo kara pozbawienia wolności (Kodeks karny skarbowy).

Cudzoziemiec, po zakończeniu czynnościach procesowych, 15 lipca został przekazany na terenie przejścia granicznego w Dołhobyczowie, służbom granicznym Ukrainy.

Sprawa ma charakter rozwojowy – strażnicy graniczni z Dołhobyczowa ustalają obecnie okoliczności lotu przemytniczej motolotni oraz osoby, które były zaangażowane w przestępczy proceder po polskiej stronie granicy.

Tylko w tym roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie dopuścili do wprowadzenia na krajowy rynek wyrobów akcyzowych o wartości ponad 17 mln zł. Skuteczność prowadzonych przez nas działań, powoduje, iż zorganizowane grupy przestępcze szukają nowych metod przemytu papierosów. Jedną z nich jak się okazuje, jest przemyt drogą powietrzną przy wykorzystaniu do tego celu motolotni.

­

(info i fot. NOSG)


Zobacz też:

Ślubowanie rekordowo dużej liczby nowo przyjętych funkcjonariuszy NOSG – ZDJĘCIA

Ślubowanie rekordowo dużej liczby nowo przyjętych funkcjonariuszy NOSG – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Instagramie