Dołhobyczów: Z dużą gotówką przez granicę

Obywatel Ukrainy nie zgłosił funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej przewozu przez granicę znacznej ilości gotówki. Za niedopełnienie obowiązku mężczyzna ukarany został mandatem.

Reklamy

 

W poniedziałek (11.03) funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Dołhobyczowie ujawnili u 43-letniego mieszkańca Ukrainy 22 tys. euro. Waluta ukryta była w bagażu. Mężczyzna przyznał się do własności tak dużej gotówki.

Pomimo ciążącego na nim obowiązku zgłoszenia na granicy przewożonych środków pieniężnych – jeśli przekraczają równowartość 10 tys. euro – podróżny nie dopełnił tych formalności. W związku z popełnionym wykroczeniem skarbowym ukarany został mandatem w wysokości 1 tys. złotych.

 

***


Zgodnie z przepisami osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać w formie pisemnej Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej przywóz do kraju oraz wywóz za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10 tys. euro. Przepisy te mają na celu m.in. przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

 

(źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)