„Z Wadowic do Watykanu” – pod takim hasłem w sobotnie popołudnie 16 października w Przygranicznym Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie odbyła się wieczornica poświęcona osobie Jana Pawła II.

Reklamy

Postać ta w nas Polakach wywołuje szczególnie głębokie uczucia.

Właśnie 16 października 1978 roku spełniła się zapowiedź Juliusza Słowackiego o słowiańskim papieżu. Właśnie tego dnia, zrywając z ponad 450-letnią tradycją kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali na biskupa Rzymu człowieka nie będącego Włochem. Został nim kardynał z Wadowic – Karol Wojtyła, który obrał imię Jan Paweł II.

Reklamy

Sobotnia uroczystość była nie tylko wzruszającym wspomnieniem historycznego wydarzenia ale i hołdem oddanym największemu Polakowi w dziejach narodu.

Swą wdzięczność wyraziliśmy koncertem pieśni, które były szczególnie bliskie Papieżowi. Uczyniły to Zespoły śpiewacze z Gminy Dołhobyczów: Kresowianki, Nadbużanki, Wrzos i Serenada, a zespół Pogranicze z Przewodowa zaprezentował wymowny montaż słowno – muzyczny.

Wydarzenie zakończono śpiewem „Barki”, ukochanej pieśni Ojca Świętego.

„Polsko! Wydałaś wielu mężnych synów, którzy oddali swoje życie za Twą godność, wojowali orężnym mieczem, lecz jeden tylko na miejsce miecza postawił miłość. To pielgrzym świata, rycerz w białej szacie – Jan Paweł II.”

­

Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie

(fot. PCKiR Dołhobyczów)


Zobacz też:

Obchody 160 rocznicy Manifestacji Horodelskiej (ZDJĘCIA)

Obchody 160 rocznicy Manifestacji Horodelskiej (ZDJĘCIA)

LubieHrubie na Instagramie