29 lutego 2024

Dołhobyczowskie Stowarzyszenie Regionalne ma 5 lat! [ZDJĘCIA]

Dołhobyczowskie Stowarzyszenie Regionalne powstało w marcu 2017 roku, a 23 maja zostało wpisane przez Sąd Rejonowy Lublin Wschód do Rejestru Stowarzyszeń KRS.

Reklamy

Celem Stowarzyszenia jest m.in. wszechstronna edukacja i rozwój ludzi w różnym wieku, popularyzacja szeroko pojętej nauki, kultury, oświaty oraz aktywnych form życia, pielęgnowanie polskości, tradycji oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Siedzibą Stowarzyszenia jest galeria Gminnej Biblioteki Publicznej w Dołhobyczowie, z którą współpracujemy. Organizacja liczy obecnie 25 członków. Pierwszym Prezesem Stowarzyszenia został Stanisław Barchacki, który sprawował tę funkcję przez dwie kadencje.

Reklamy

Od 12 czerwca 2021 roku obowiązki te pełni Wojciech Kostecki.

Mamy też stałych sympatyków, którzy biorą udział w zadaniach wynikających z projektu (np. „koronkarki”) czy chętnie wyjeżdżających z nami na wycieczki – Roztocze (2018 r.), Kazimierz (2019 r.), Sandomierz (2021 r.), Lwów (2017, 2018), Sokal, Tartaków (2018 r.), szlakiem cerkiewek (2019 r.). W planie Łańcut – wrzesień 2022 r..

Dużym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy do lubelskich teatrów: dramatycznego i muzycznego:

Teatr Muzyczny: „Księżniczka Czardasza” (2017 r.)

„ Baron Cygański” (2019 r.)

„Wiedeńska Gala Operetki” (2019 r.)

„Zemsta Nietoperza” (2022 r.)

Filharmonia: „Andrzejkowe show operetkowo – musicalowe” (2019 r.)

Teatr Dramatyczny: „Świętoszek” (2018 r.)

Centrum Spotkania Kultur: „Jezioro Łabędzie” – w wykonaniu Rosyjskiego Klasycznego (balet) Baletu Moskwy (2019 r.)

W 2018 r. i 2019 składaliśmy do Wójta Gminy Dołhobyczów oferty na realizację zadania publicznego w ramach „Programów wychowawczych i edukacyjnych dla mieszkańców Gminy Dołhobyczów”, a od 2020 r. oferty na realizację projektu „Organizacja aktywnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z terenu Gminy Dołhobyczów”.

Dwa pierwsze projekty skierowaliśmy do dzieci i młodzieży i w ich ramach przygotowaliśmy inscenizacje dla klas 0 – III, IV – VI: „Kawiarenka Tuwima”, „Książki Krzysia”, „Dziecko to też człowiek”, „Mały Książę” (2018 r.), „Nie jestem zwykłym kotem”, „Kopciuszek” (2019 r.). Wykonawcy w nagrodę jeździli do Teatru im. Andersena w Lublinie na „Lekcje niegrzeczności” (2018 r.) oraz „Nie taki straszny dwór” – Teatr Muzyczny w Lublinie (2019 r.).

W ramach projektu z 2018 roku zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzieży spotkanie z poetką p. Małgorzatą Skowron.

Projekty od 2020 roku skierowane są do dorosłych. Wybuch pandemii w 2020 r. pozwolił nam tylko na realizację znikomej części projektu. W 2021 roku mogliśmy przeprowadzić warsztaty kulinarne nie tylko dla członków Stowarzyszenia oraz przygotować wystawy: „Dołhobyczowskie impresje”, „Urokliwe zakątki Dołhobyczowa”, „Szlakiem cerkiewek” – prace plastyczne i fotograficzne powstałe w latach 2018 – 2020; wystawę rękodzieła – koronkarstwo – prace z lat 2019 – 2021.

Dodać należy, że „bibułkarki” realizując zadania wynikające z projektu wykonały m.in. kosz 100 czerwonych róż dla Niepodległej i kosz białych lilii, które uświetniały uroczyste wieczornice poświęcone kolejnym rocznicom odzyskania Niepodległości. Natomiast wykonane przez Nich palmy wielkanocne stanowiły istotny element dekoracji kościoła parafialnego w 2021 i 2022 roku. Koronkarki w latach 2019 – 2022 zachwyciły nas ślicznymi bombkami, aniołkami, gwiazdkami na Boże Narodzenie. Wytwory Ich pracy stanowiły niezwykłą dekorację naszej siedziby podczas spotkań oraz przystrojenia choinek w kościele (2020 – 2021). Panie również przygotowały ozdoby wielkanocne: baranki, pisanki, koszyczki, zajączki itp. celem wystaw: „Kiermasz wielkanocny” organizowany przez Zamojski Dom Kultury (2019 r.) oraz wystawa w bibliotece w Publicznej Szkole Podstawowej w Dołhobyczowie (2022 r.). Chodzi nam o przekazywanie dawnych tradycji i zwyczajów dzieciom i młodzieży szkolnej.

Panowie dwukrotnie przygotowali do kościoła różaniec z darów natury: z kasztanów (2019 r.), z orzechów (2020 r.).

Realizując projekt z 2022 roku panowie wykonali 8 drewnianych, ozdobnych skrzynek na miniaturowe iglaki, aby upiększyć otoczenie nowo powstałego pomnika. Iglaki już rosną! Pod koniec 2021 roku udało nam się sfinalizować jego budowę. Pomnik upamiętnia zwycięską bitwę pod Dołhobyczowem 10 grudnia 1918 roku. Naszym pragnieniem było jego powstanie w setną rocznicę boju, ale wskutek różnych perturbacji wcześniej było to niemożliwe. Uroczyste odsłonięcie zaplanowane na 10 grudnia 2021 r. musieliśmy przełożyć ze względu na kolejną falę pandemii, jak również termin 3 maja 2022 r. okazał się nie do zrealizowania ze względu na wojnę w Ukrainie i pomoc skierowaną do uchodźców. Mamy nadzieję, że termin wrześniowy będzie już tym ostatecznym i oficjalnie pomnik – stojący obok budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Dołhobyczowie – zostanie odsłonięty.

Czyniąc krótką „przebieżkę” przez 5 lat naszej działalności warto podkreślić, że pielęgnujemy pamięć ważnych dla Polaków rocznic: Konstytucja 3 maja, Dzień Wojska Polskiego, wybuch II wojny światowej, odzyskanie przez Polskę Niepodległości. W miejscach pamięci narodowej zapalamy znicze, organizujemy wieczornice, na których śpiewamy pieśni patriotyczne. Podtrzymujemy tradycję wspólnego kolędowania. Spotykamy się też towarzysko przy grillu czy ognisku oraz z racji „andrzejek” i „ostatków”. Współpracujemy z instytucjami naszej Gminy: Szkołą, Bibliotekami, Domem Kultury. W miarę możliwości odpowiadamy na „potrzebę chwili” -np. szycie maseczek po wybuchu pandemii czy bezinteresowna pomoc dla uchodźców w punktach recepcyjnych (luty – kwiecień 2022 r.). Dwukrotnie pomagaliśmy przy organizacji „Nocy Bibliotek” (2017 i 2018), „Jasełek” przygotowanych przez PCKiR w Dołhobyczowie (nasi Panowie wystąpili w roli Trzech Króli, 2020 r.) czy też wykonaniu karmników i budek lęgowych dla ptaków zawieszonych w obejściu miejscowej szkoły (2019 i 2020 r.).

Jesteśmy w środowisku widoczni i doceniani, o czym świadczą m.in. podziękowania dla nas od Wójta Gminy, Pana Grzegorza Drewnika w 2020 r. 2021 r., 2022 r. oraz Fundacji Sto Pociech z Warszawy (2017 r.). Jesteśmy przekonani, że robimy coś dobrego dla naszej Małej Ojczyzny!

Zachęcamy Wszystkich, którzy chcą zrobić równocześnie coś dla siebie i innych, aby wstąpili w nasze szeregi! Szczególnie zwracamy się do ludzi młodych, pełnych energii, którym leży na sercu wszechstronny rozwój naszej Gminy.

­

Zarząd Dołhobyczowskiego Stowarzyszenia Regionalnego

­

(źródło i fot. UG Dołhobyczów / DSR)


Zobacz też:

Ponad 3 mln dla gminy Dołhobyczów na przebudowę dróg

Ponad 3 mln dla gminy Dołhobyczów na przebudowę dróg