Dożynki Gminno-Parafialne w Dołhobyczowie

W niedzielę 30 września, w Dołhobyczowie odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne.

Reklamy

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba…

Tęskno mi Panie…”

Rolnicy, przedstawiciele władz samorządu powiatu i gminy, przedstawiciele służb mundurowych, Księża, mieszkańcy Gminy Dołhobyczów oraz goście spotkali się na Dożynkach Gminno-Parafialnych w Dołhobyczowie. Chociaż zorganizowane one były w innej formie niż znamy, to cel był ten sam: podziękować za tegoroczne zbiory.

Uroczystości rozpoczęto od dziękczynnej Mszy Świętej w intencji rolników w koncelebrze: ks. Dziekana Krzysztofa Soliło, ks. Mieczysława Filipa, ks. Stanisława Kicińskiego oraz ks. Pawła Janiela. W trakcie Mszy Świętej zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz zgodnie z staropolskim zwyczajem przekazano bochen chleba na ręce Wójta Gminy Dołhobyczów Grzegorza Drewnika. W naszym kraju chleb to szczególny symbol – urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Uczynili to Starostowie Dożynek Mariola Piwko z Honiatyna oraz Szymon Szełemej z Lisek.

Jak co roku podczas Dożynek rozstrzygnięto Konkurs na Najładniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy. Tegoroczne misternie uwite wieńce ze zbóż, kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek to prawdziwe dzieła sztuki. Nie lada problemem okazał się wybór tych najpiękniejszych z 13 zgłoszonych na Konkurs.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać:

I miejsce – Sołectwu Przewodów

II miejsce – KGW Hulcze

III miejsce – Zespołowi „Serenada” z Dołhobyczowa

oraz podziękowania dla:

Sołectwa Oszczów

Sołectwa Honiatyn

Sołectwa Liwcze

Sołectwa Kościaszyn

Sołectwa Chochłów

KGW Chochłów

Chóru z Dołhobyczowa

Zespołu „Wrzos” z Dołhobyczowa

KGW Gołębie

Sołectwa Żniatyn

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pieniężne oraz okolicznościowe dyplomy.

Delegacja wieńcowa Sołectwa Przewodów będzie reprezentowała Gminę Dołhobyczów na Dożynkach Powiatowo – Miejskich w Hrubieszowie.

Sponsorami nagród byli: Hrubieszowska Telewizja Kablowa, Firma S.E.P. sp. z o. o, Gmina Dołhobyczów i Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie.

Wójt Gminy Dołhobyczów w swoim wystąpieniu podziękował delegacjom za przepiękne wieńce, a rolnikom za chleb, za codzienny trud i wysiłek, życząc aby ciężka praca zapewniała godne życie i dawała poczucie bezpieczeństwa.

Uroczystości dożynkowe zakończył ceremoniał dzielenia się chlebem. W tym roku ze względów reżimu sanitarnego były to bułeczki oddzielnie zapakowane. Dla najmłodszych uczestników Święta Starościna dożynek przygotowała słodki poczęstunek.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tym najważniejszym święcie rolników stanowiącym zwieńczenie całorocznego trudu i zapraszamy za rok.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będą one bezpieczniejsze, radośniejsze
i pozbawione ograniczeń.

„To co pługiem zaorzesz, to co ręką zasiejesz,

Wrośnie w twoją ojczyznę, wrośnie w twoją nadzieję.

To, co zbierzesz we żniwa, co wymłócisz w mozole,

Będzie pieśnią skowronka, będzie śladem na czole.”


tekst i fot. Urząd Gminy Dołhobyczów