Dzień Języka Polskiego w Szkole Podstawowej w Stefankowicach

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Reklamy

 

W tym roku, w Szkole Podstawowej im. 15 Pułku Piechoty ”Wilków” w Stefankowicach, już po raz drugi postanowiliśmy włączyć się w obchody tego święta. Dnia 1 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się Dzień Języka Polskiego.

Uczniowie klas IV-VII wzięli udział w turnieju. Pod czujnym okiem komisji składającej się z uczniów kl. VII rywalizowali ze sobą w przeróżnych konkurencjach o tytuł Znawców Języka Polskiego oraz nagrodę – niespodziankę. Uczniowie zmagali się z błędami językowymi, rebusami, bawili się w kalambury, „tropili słowa”, rozstrzygali dylematy językowe, ćwiczyli swój język.

Klasy 0, I, i III w grupach rozwiązywały zagadki ortograficzne i językowe. Mieliśmy m.in. konkurencje pt. „dyktando z kapelusza”, „czarodziejskie słowa”, „ortograficzne puzzle”, „słowne kolorowanki”. W kilku zadaniach czas odmierzany był za pomocą klepsydry, która bardzo się spodobała uczestnikom turnieju. Na zakończenie uczniowie otrzymali słodkie nagrody i dyplomy.

Głównym celem turnieju było promowanie języka polskiego, podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. Emocjom towarzyszącym turniejowi nie było końca. Najwięcej radości przysporzyła jednak uczniom główna niespodzianka – dwa dni bez pracy domowej z języka polskiego do wykorzystania w II semestrze. Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Języka Ojczystego. Ciekawe, co tym razem przygotują dla nas nasi eksperci?