Dzień Kobiet w Uchaniach

Jak co roku sala widowiskowa zapełniona po same brzegi podczas uroczystości związanych z organizowanym Dniem Kobiet w Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach. Nie mogło zabraknąć przede wszystkim dobrej zabawy okraszonej wyśmienitym humorem

Reklamy

Dzień Kobiet, to coroczne święto kobiet obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Jest to święto o stosunkowo długiej tradycji, ponieważ ustanowione zostało w 1910 r., a więc 104 lata temu.

Ruchy robotnicze w Europie oraz Ameryce Północnej stanowią korzenie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Pierwszy raz święto obchodzono 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który miał służyć rozpowszechnianiu idei równości kobiet i mężczyzn oraz poszanowaniu praw kobiet (w tym wyborczych).

Współcześnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w kilkudziesięciu krajach świata, mimo że nie wszędzie obchodzony jest 8 marca, np. w Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia. W Polsce Dzień Kobiet stał się szczególnie popularny w czasach PRL. Tak wtedy, jak i dziś jest to dobra okazja do obdarowania kobiet kwiatami, słodyczami oraz innymi podarunkami. My dołożyliśmy jeszcze do tych wszystkich prezentów dobry humor.

Jak co roku sala widowiskowa zapełniona po same brzegi podczas uroczystości związanych z organizowanym Dniem Kobiet w Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach. Nie mogło zabraknąć przede wszystkim dobrej zabawy okraszonej wyśmienitym humorem, a postarał się o to kabaret „Luss”, w skład którego wchodzą pracownicy GOK, członkowie zespołu „Nadzieja” i klubu seniora „Wrzos”. Przedstawili oni kilka scenek kabaretowych zgodnych z tematyką uroczystości wprawiając całą przybyłą publiczność w radosny nastój. Śmiechy nie cichły nawet po zakończonych występach, owacje, oklaski niemalże na stojąco. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Leszka Puchowskiego prezesa Klubu Seniora „Wrzos” za tak wspaniałą grę aktorską, który grając swoje role wczuwał się bezgranicznie w każdą zagraną przez siebie postać aby wyglądało to profesjonalnie a za razem zabawnie.
 
Swoje życzenia przekazali wszystkim kobietom za pośrednictwem własnej muzyki Orkiestra Dęta działająca przy GOK w Uchaniach pod dyrekcją Pana Jana Rybczyńskiego.
 
Miło nam było również gościć na naszej uroczystości młodziutką solistkę Marlenę Stangryciuk laureatkę I Festiwalu Polskiej Piosenki o Miłości o Różę Małego Księcia a także konkursu „Mam Talent u Czarniecczyków”. Brała udział w programie Pani Elżbiety Jaworowicz na rzecz rodziny Woch, gdzie zaśpiewała dla nich charytatywnie. U nas zaśpiewała swoje trzy ulubione utwory pt. „Narcyz”, „Cykady na cykladach” i „Como la flor”.
 
Niesamowitą atrakcją, szczególnie dla rodziców był występ dzieci z dziecięcej grupy tanecznej „Twister”, przedstawili oni układy taneczne pn. „Mix piosenek”, „My słowianie” i „Waka waka” a także występy dzieci z grupy teatralnej i wokalnej oczywiście działających w GOK w Uchaniach.
 
Wiele wysłuchaliśmy piosenek tego miłego popołudnia, ale piosenek w wykonaniu młodziuteńkiej solistki Ani Kostkiewicz słuchać można bez końca, młody, miękki, piękny głos zapada poprzez ucho głęboko do serca i rozgrzewa w te późno zimowe, chodne dni, napawając jednocześnie optymizmem i radością.
 
Z koncertem piosenek dla wszystkich kobiet wystąpiły nasze rodzime zespoły śpiewacze, mianowicie zespół wokalno-instrumentalny „Nadzieja” i Zespół Ludowy „Staszicowiacy” z kapelą z Jarosławca.
 
Dekorację sceny robiącą ogromne wrażenie wykonała Ania Wróblewska, pracownik gok, instruktorka prowadząca kółko plastyczne dla dzieci. Ania zaśpiewała ponad to kilkanaście piosenek tego popołudnia w parze z naszym instruktorem muzyki Krzysiem Jasiukiem, którzy razem tworzą duet o dość przewrotnej nazwie „Ania i Krzyś”.
 
Najważniejszą osobą tego przedsięwzięcia był oczywiście narrator i konferansjer prowadzący całe przedstawienie, w którego wcieliła się Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach  Pani Anna Król, ale nie tylko narracja i konferansjerka jest domeną Pani Dyrektor, również zdolności aktorskie nie są jej obce, wcieliła się dodatkowo w jedną z ról w zabawnych scenkach kabaretowych pt.”Czasy nowożytne – Romeo i Julia” i „Sąd”.
 
Najwytrwalszym kobietom tego wieczoru wręczone zostały przez reprezentujących mężczyzn piękne róże wykonane własnoręcznie przez Panią Annę Guzik a ufundowane i przekazane przez Stowarzyszenie Kobiet Gminy Uchanie.
 
Życzymy wszystkim paniom samych pogodnych dni, uśmiechu na co dzień, zdrowia, szczęścia, bogatych mężów (albo kochanków ;)) a przede wszystkim tego, aby wszyscy Panowie traktowali Was drogie Panie jak stuprocentowe kobiety przez cały rok, a nie tylko w dniu waszego święta.

 

 

Zdjęcia »

 

źródło i fot. GOK Uchanie