Dzień Otwarty w Gminnym Gimnazjum w Moniatyczach

15 maja 2014r. w ZSP im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach odbył się Dzień Otwarty. Do szkoły zaproszono wszystkich szóstoklasistów z terenu gminy Hrubieszów. W ramach Dnia Otwartego uczniowie przygotowali akademię, na którą złożył się montaż słowno – muzyczny pod tytułem „Nasze polskie a, b, c…”,

Reklamy

15 maja 2014r. w ZSP im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach odbył się Dzień Otwarty. Do szkoły zaproszono wszystkich szóstoklasistów z terenu gminy Hrubieszów. W ramach Dnia Otwartego uczniowie przygotowali akademię, na którą złożył się montaż słowno – muzyczny pod tytułem „Nasze polskie a, b, c…”, opracowany przez Panie: J. Mróz oraz I. Podgalską.

W scenariusz uroczystości, upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja, wpisano także treści związane z innymi ważnymi dla nas Polaków, wydarzeniami – kanonizacją Jana Pawła II oraz dziesiątą rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Reklamy

Szkolną akademię uświetnili przybyli goście: eurodeputowany Arkadiusz Bratkowski, Wójt Gminy Hrubieszów Jan Mołodecki oraz Przewodniczący Rady Gminy Hrubieszów Janusz Jędrzejewski. W krótkim wystąpieniu Pan Bratkowski odniósł się do majowych świąt oraz zwięźle przedstawił korzyści, wynikające z członkostwa Polski w Unii. Przed montażem słowno – muzycznym ogłoszono wyniki „Wielkiego Konkursu Wiedzy o Funduszach Europejskich”.

Zwycięzcy i uczestnicy szkolnych potyczek z rąk Pani Dyrektor Katarzyny Lewandowskiej otrzymali nagrody, ufundowane przez marszałka województwa lubelskiego oraz europosła Arkadiusza Bratkowskiego. Słowa uczniów, którzy prowadzili uroczystość oraz recytowali wiersze i śpiewali piosenki, wprowadziły wszystkich w odświętny, radosny nastrój. Przypomniano myśli i czyny Patrona naszej szkoły Świętego Jana Pawła II. Szczególnie ciepło i żywiołowo zgromadzeni przyjęli dwa utwory muzyczne. „Lolka” – piosenkę dedykowaną Ojcu Świętemu oraz „Odę do radości” – hymn Unii Europejskiej.

Uroczystość okazała się niezapomnianą lekcją historii. Dla wszystkich Polaków majowe święto jest dniem wyjątkowym, bowiem ustanowiono je jako święto narodowe w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj.

Po części oficjalnej, zaproszeni na Dzień Otwarty uczniowie, mogli obejrzeć przygotowane przez gimnazjalistów pokazy projektów edukacyjnych. Pierwszy z nich: „Kto i po co wymyślił matematykę?” przedstawiono formie rozprawy sądowej. Trzecioklasiści, wcielając się w role prawników, osądzali matematykę. Wyrokiem sądu postanowiono, że jest niezbędna w życiu każdego człowieka. Podczas kolejnego pokazu: „Czy wiesz, co jesz? – chemia na talerzu” uczniowie wykonali doświadczenie, dzięki któremu można wykryć w żywności skrobię i glukozę oraz przekonać się, jak odróżnić tłuszcze nasycone od nienasyconych. Trzecim projektem, zatytułowanym: „W jaki sposób subkultury młodzieżowe wpływają na modę?”, gimnazjaliści przybliżyli zgromadzonym pojęcie subkultur młodzieżowych. Przedstawiono prezentację multimedialną oraz pokaz mody w wykonaniu gimnazjalistów.

Na zakończenie Dnia Otwartego przybyli z innych szkół goście otrzymali zaproszenia na Piknik Rodzinny, który odbędzie się 31 maja br. w naszej szkole, oraz gadżety promujące szkołę.

 

M. Sobczuk