Dzień Walki z AIDS i Dzień Wolontariusza w szkole w Moniatyczach

Edukacja w naszej szkole ma różne oblicza. Jednym z nich jest uwrażliwianie młodzieży na problemy innych ludzi oraz uświadamianie współczesnych zagrożeń.

Reklamy

 

1 grudnia 2016r. uczniowie Gminnego Gimnazjum w Moniatyczach, pod kierunkiem pani Elżbiety Zając i pani Joanny Malickiej przygotowali apel poświęcony obchodom Światowego Dnia Walki z AIDS i Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

W montażu słownym dotyczącym problematyki AIDS uczniowie przypomnieli o chorobie wywołanej wirusem HIV oraz o tych, którzy przegrali w tej nierównej walce. Prowadzący rozwiali wszelkie wątpliwości związane z ryzykiem zarażenia, przebiegiem choroby i niesłusznymi obawami przed spotkaniem z nosicielem wirusa HIV. Przekonywali, iż obcowanie z chorymi nie jest zakazane, że chorzy potrzebują bliskości drugiego człowieka. Gimnazjaliści wysłuchali również przeczytane przez koleżankę zwierzenia osoby chorej na AIDS. Występujący uczniowie podkreślili również, że nikt nie może być do końca pewnym, że jego ta choroba nie dotyczy. Uczyli tolerancji i akceptacji dla chorych na AIDS. Udowodnili, że stworzona przez zdrowych akceptacja potrafi pokonać piętno choroby.

Na znak solidarności z chorymi uczniowie przypięli sobie czerwone wstążeczki.

W drugiej części apelu wystąpili członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego przy Zespole Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach, którego opiekunem jest pani Joanna Malicka. Co roku 5 grudnia Szkolny Klub Wolontariusza obchodzi swoje święto Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ustanowienie tego święta było wyrazem oficjalnego docenienia pracy wolontarystycznej i dniem dużej promocji idei wolontariatu. W tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o wolontariuszach i dziękujemy im za ich pracę. Podczas występu uczniowie podkreślili, że praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna. Uroczystość była również okazją do zapoznania społeczności szkolnej z działalnością klubu. Członkowie szkolnego klubu corocznie biorą udział w akcjach charytatywnych prowadzonych w naszej szkole i poza nią, m.in.w akcji Wokół Wielkanocnej Nadziei, czy Szlachetna Paczka. Wspaniale pracują w świetlicy szkolnej, pomagając młodszym kolegom w nauce. W swoich miejscowościach służą pomocą osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym. Z okazji obchodów Dnia Walki z AIDSi Dnia Wolontariusza w naszej szkole przygotowano gazetkę ścienną propagującą hasła bliskie poruszanym problemom: „Tolerancja”, „Życzliwość”, „Pomoc” oraz zorganizowano kącik informacyjny na tematy związane z AIDS.

Jesteśmy przekonani, że była to niecodzienna lekcja poszerzająca wiedzę uczniów o HIVi AIDS, uczulająca na to jakich sytuacji unikać, by nie zarazić się tą chorobą, uświadamiająca wszystkim, że w zwykłym codziennym kontakcie z chorymi jesteśmy bezpieczni, a także jak ważna jest bezinteresowna pomoc i trud włożony w służbę drugiemu człowiekowi.

 

Uczniowie gimnazjum