Gmina Dołhobyczów: Z wizytą u starostów dożynek

Pani Małgorzata Paradowska i Pan Paweł Dżygało – na co dzień właściciele wiodących gospodarstw rolnych, zdobywcy licznych nagród i wyróżnień.

Reklamy

 

Już za kilka dni reprezentować będą rolników Gminy Dołhobyczów, a także całą społeczność rolniczą na Gminnym Święcie Plonów, które 19 sierpnia odbędzie się w Dołhobyczowie.

Obydwa gospodarstwa doceniane są nie tylko ze względu na charakter produkcji, uzyskane wyniki, ale także z tego powodu, że z powodzeniem sięgają po środki unijne.

 

***

 

Starościna Pani Małgorzata Paradowska wspólnie z mężem Jerzym prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Gołębie. Państwo Paradowscy mają dwóch synów.

Działalność rolniczą rozpoczęli w 2000 roku. Powierzchnia rolnicza wynosi 60ha. Jest ona w pełni zmechanizowana i prowadzona na wysokim poziomie.

W gospodarstwie jest prowadzona produkcja rolnicza. Struktura zasiewu kształtuje się następująco:

Pszenica 40ha- 6,5 t/ha

Rzepak 15 ha  – 3,5t/ha

Jęczmień 5ha- 7t/ha

Pani Małgosia jest osobą kreatywną, życzliwą, angażująca się w życie lokalnego społeczeństwa. Jej pasją jest cukiernictwo, czytanie książek oraz spacery z psem.

 

***

 

Starosta Pan Paweł Dżygało prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Dołhobyczów. Posiada wykształcenie wyższe rolniczo – ekonomiczne. Jest szczęśliwym mężem i ojcem dwóch synów.  Gospodarstwo prowadzi od 2010 roku, na areale 100 ha, specjalizuje się w produkcji roślinnej. Głównymi uprawami są zboża ozime i jare, rzepak ozimy i buraki cukrowe.

W 2018 roku struktura zasiewów przedstawiała się następująco

Rzepak ozimy 16 ha – 4 t/ha

Pszenica ozima 47 ha – 7 t/ha

Pszenica jara 25 ha – 6 t/ha

Buraki cukrowe – 12 ha – 80 t/ha

Park maszynowy głównie stanowią maszyny zagranicznych producentów:

Ciągniki marki Valtra, Kombajn marki New Holland, rozsiewacz nawozów i opryskiwacz marki Amazone, Agregat uprawowo- siewny marki Kverneland.

W dotychczasowej historii gospodarstwa były wykorzystywane środki unijne z programu Młody Rolnik i Modernizacja Gospodarstw Rolnych w celu modernizacji w/w parku maszynowego.

W gospodarstwie stosuje się integrowaną produkcję rolną, co pozwala uzyskać Certyfikat Integrowanej produkcji rolnej spełniający normy unijne.

Gospodarstwo współpracuje z firmami nasiennymi w celu reprodukcji materiału siewnego zbóż ozimych i jarych. Prowadzone są doświadczenia polowe przy zastosowaniu nowych środków ochrony roślin.

Pan Paweł jest osobą niezwykle pracowitą i skromną. Dla każdego ma miłe słowo, dobrą radę i ciepły uśmiech.

Pomimo natłoku prac i obowiązków Pan Starosta znajduje czas na swoje hobby, którymi są piłka nożna, motoryzacja i wędkarstwo.

 

***

 

Pani Małgorzata Paradowska i Pan Paweł Dżygało będą z wielkim zaszczytem i godnie reprezentować rolników ze swojego regionu na Gminnym Święcie Plonów.

 

źródło i fot. UG Dołhobyczów