25 kwietnia 2024

Gmina Horodło: Megafon do słuchania natury zamontowany – ZDJĘCIA

Dwa megafony do słuchania przyrody umieszone zostały nad brzegiem rzeki Bug w miejscowości Horodło i Strzyżów. To to element projektu „Łączy nas Bug”.

Montaż megafonów do słuchania lasu, to element projektu „Łączy nas Bug”. Jego głównym celem jest utworzenie szlaku kajakowego od źródeł Bugu – Werchobuża na Ukrainie, przez część graniczną rzeki między Polską, Ukrainą i Białorusią, polskim odcinkiem, aż do ujścia do rzeki Narew na wysokości zalewu Zegrzyńskiego w województwie mazowieckim.

Na oznakowanym szlaku powstaną miejsce do odpoczynku, wiaty, wieże widokowe, tablice informacyjne i inne udogodnienia dla turystów kajakowych. W ramach projektu powstaną też m.in. Centra Turystyki Kajakowej w Drohiczynie (Polska), Sokalu (Ukraina) i Bielin (Białoruś) oraz zostaną wydane przewodniki turystyczne.

Wraz z tubami ustawiane są kosze na śmieci i tablice informacyjne. Łącznie nad Bugiem zaplanowano ustawienie 25 takich megafonów, dwa z nich umieszone zostały nad brzegiem rzeki Bug w miejscowości Horodło i Strzyżów.

Wchodząc do wnętrza takiej tuby, będzie można usłyszeć dźwięki otoczenia wzmocnione właśnie dzięki kształtowi konstrukcji. Tuba, nazwana megafonem do słuchania przyrody, pozwoli wsłuchać się w szum drzew, śpiew ptaków czy też nawet spadające krople deszczu.

Pomysł na ich wykonanie podpatrzono w Estonii, gdzie tego typu konstrukcje ustawiane są w lasach i zyskują coraz większą popularność. Stanowią one również ochronę przed deszczem.

Elementy małej architektury zostały wykonane w ramach projektu „Łączy nas Bug – utworzenie dwóch transgranicznych szlaków kajakowych”, którego Liderem jest Gmina Drohiczyn, a Gmina Horodło jest partnerem.

(info i fot. UG Horodło)


Zobacz też:

Gmina Horodło: Strażacy i drogowcy pomogli ratownikom w dotarciu przez zaspy do rodzącej kobiety – ZDJĘCIA

Gmina Horodło: Strażacy i drogowcy pomogli ratownikom w dotarciu przez zaspy do rodzącej kobiety – ZDJĘCIA