Gmina Horodło: W sprawie wycinki drzew…

Czytelnik lubiehrubie.pl: „W Horodle zarząd dróg – za zgodą władz gminy – wycina zabytkowe lipy, które liczą sobie po 300 lat. Jeszcze niedawno było ich ponad 30.”

Reklamy

 

Redakcja lubiehrubie.pl otrzymała od Czytelnika z Horodła następującą informację:

„W Horodle zarząd dróg – za zgodą władz gminy – wycina zabytkowe lipy, które liczą sobie po 300 lat. Jeszcze niedawno było ich ponad 30. W ubiegłym roku wiele wycięto, tłumacząc że są niebezpieczne, co jest bzdurą. Teraz te prace są kontynuowane i zostało tych lip jedynie kilka. Wycinane są nawet te, które w przekroju nie mają uszkodzeń.

W cywilizowanych miejscach o takie zabytki przyrody się dba, stara się je uratować, tu nawet nie podjęto takich prób.”

Czytelnik

 

A oto odpowiedź Urzędu Gminy w Horodle, którą otrzymaliśmy w tej sprawie:

„W odpowiedzi na maila dotyczącego wycinki drzew informuję, iż Zarząd Dróg Wojewódzkich w Hrubieszowie wnioskował o wycinkę kilkunastu drzew w pasie drogi wojewódzkie nr 816 – na trasie Horodło i Wieniawka. Wniosek poprzedzony był licznymi  pismami i sygnałami od mieszkańców ulicy Wały Jagiellońskiej przy której rosły drzewa, dwa z nich wówczas powaliły się na ogrodzenia. Drzewa były puste w środku, pochylone w kierunku drogi, zmurszałe, porośnięte jemiołą, widoczny głęboki susz gałęziowy, sąsiedztwo linii energetycznej. Drzewa zagrażały bezpieczeństwu ruchu drogowego i pieszego, ponadto nie rokowały szans na przeżycie. Poproszono o opinie Konserwatora Zabytków dotyczącą wnioskowanych do wycinki drzew z której wynika, że drzewa rosnące w pasie drogi wojewódzkiej nr 816 przebiegającej przez miejscowości  na trasie Horodło i Wieniawka nie stanowią drzewostanu objętego ochroną konserwatorską. Drzewa niewątpliwie zagrażały bezpieczeństwu z uwagi na to w 2017 roku została wydana decyzja na wycinkę drzew.”

UG w Horodle


(fot. zdjęcie poglądowe – arch lubiehrubie.pl)
Zobacz też:

https://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/15132,wycinka-w-hrubieszowie-i-horodle-rosly-300-lat-i-wystarczy