2 marca 2024

Gmina Hrubieszów: 100. rocznica Bitwy pod Stefankowicami – ZDJĘCIA

13 września 2020 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę zwycięskiej bitwy, jaką 5. września 1920 roku stoczył pod Stefankowicami 15. Pułk Piechoty „Wilków” z I Armią Konną Budionnego.

Reklamy

Podobnie jak w latach poprzednich uroczystości rozpoczęte zostały z udziałem wojskowej asysty honorowej 2. Pułku Rozpoznawczego im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w centrum Stefankowic, gdzie mieści się tablica upamiętniająca wydarzenia z 1920 roku.

Po wystąpieniu wójta gminy Hrubieszów- Tomasza Zająca oraz prezesa Stowarzyszenia „Sosenka” w Stefankowicach – Janiny Mróz, odczytany został apel pamięci oraz oddana została salwa honorowa. Pomimo, że tegoroczne obchody ze względu na sytuację epidemiczną, zgodnie z zapowiedzią organizatorów miały nieco mniejszy zasięg i ograniczony program, przed tablicą złożone zostały wieńce i zapalone znicze przez delegacje reprezentujące władze samorządowe ziemi hrubieszowskiej, służby mundurowe, organizacje działające na rzecz pielęgnowania pamięci o ważnych wydarzeniach w historii Narodu Polskiego, społeczność szkolną oraz mieszkańców Stefankowic i Stefankowic – Kolonii.

Reklamy

W intencji poległych pod Stefankowicami, w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Moniatyczach odprawiona została msza święta, celebrowana przez proboszcza parafii ks. Jana Semeniuka i ks. płk. Józefa Tymczuka. Podczas tegorocznych obchodów rocznicy, tak ważnego dla gminy Hrubieszów wydarzenia, wiele miejsca poświecono pamięci Teresy Grodzińskiej, bohaterskiej sanitariuszki 4. pułku piechoty legionów, pierwszej Damie Orderu Virtuti Militari w II RP, zamordowanej przez bolszewików 1 września 1920 roku w Czortowicach. Teresa Grodzińska, za bohaterską postawę podczas wojny polsko-sowieckiej 1919–1920, porównywana jest do Inki czasów konspiracji powojennej.


info i fot.: UG Hrubieszów