Gmina Hrubieszów: Będzie dotacja na Wioskę Gotów?

Gmina Hrubieszów będzie się starać o dotację na uatrakcyjnienie oferty Wioski Gotów w Masłomęczu. Pieniądze na ten cel samorząd chce pozyskać z tzw. Funduszy Norweskich, ale zanim to nastąpi, chce poznać opinie mieszkańców tej sprawie.

Reklamy

 

Dlatego w tym tygodniu organizuje konsultacje, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych. Spotkania odbędą się we wtorek 14 stycznia, najpierw o 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Hrubieszowie, a dwie godziny później także w świetlicy wiejskiej w Masłomęczu.

– Podczas ostatniej sesji rada gminy zabezpieczyła pieniądze na przygotowanie dokumentacji projektowej, potrzebnej do przygotowania wniosku o przyznanie dofinansowania. Ten musimy złożyć do połowy marca, a wtorkowe konsultacje są ważnym elementem tych przygotowań. Zapraszamy na nie przedstawicieli OSP, kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych, właścicieli gospodarstw agroturystycznych i pozostałych mieszkańców w każdym wieku – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając.

W ramach projektu pod nazwą „Przeszłość skryta w ziemi – Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Masłomęczu” ma powstać m.in. nowoczesny obiekt archeologiczno – konferencyjno – wystawienniczy. Oprócz tego są planowane warsztaty, spotkania i konferencje oraz wiele innych „miękkich działań”, które będą jednym z tematów planowanych konsultacji.

Wniosek o przyznanie dotacji musi być złożony do 16 marca, a decyzji o podziale środków można się spodziewać w ciągu kilku miesięcy. Jeśli gmina otrzyma dotację, pierwsze prace rozpoczęłyby się w czwartym kwartale tego roku, a zakończenie całego projektu jest planowane na 2024 rok.

Na realizację wszystkich pomysłów samorząd może otrzymać z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021 do 85 procent kosztów kwalifikowalnych.

 

źródło: ias24.eu, UG Hrubieszów

fot. Marta Szpinda