8 grudnia 2023

Gmina Hrubieszów: Gminno-Parafialne Święto Chleba – Dożynki 2017

Organizatorami dożynek, które odbyły się w Teptiukowie byli: Wójt i Rada Gminy Hrubieszów, Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie oraz Sołectwo Teptiuków.

Reklamy

 

Rolniczą uroczystość rozpoczął barwny korowód przemarszem na gminny stadion sportowy, będący głównym miejscem uroczystości dożynkowych. Święto Plonów otworzył Wójt Gminy Hrubieszów Jan Mołodecki a uroczystą Mszę Świętą w intencji rolników odprawił ks. prałat ppłk Andrzej Puzon.

Dzielenie się chlebem gospodarzy i zaproszonych gości z uczestnikami dożynek zakończyło pierwszą część uroczystości.

Reklamy

W tym roku starostami dożynek byli Elżbieta i Andrzej Kapustowie z Teptiukowa. Gospodarstwo rolne liczące obecnie 35 ha prowadzą od 1994 roku. Wychowują córkę i dwóch synów.

Na stoiskach prezentowały się sołectwa oraz organizacje z terenu Gminy Hrubieszów a na odrębnym zorganizowano wystawę dorodnych płodów rolnych, przygotowaną przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Hrubieszowie. Nie zabrakło także pokazu nowoczesnego sprzętu rolniczego.

W części artystycznej wystąpiły zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wołajowicach: ”Na jeden raz” z Mienian, „Wesoła Ferajna” z Husynnego, zespół Klubu Seniora „Biedronki” ze Ślipcza i „Zuzanki” z Moniatycz. Uroczystość uświetniły także zespoły: „To i Owo na Ludowo” z Gródka, „Na Granicy” z Kryłowa i zespół „Ventus”.

W konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” pierwsze miejsce zajęło sołectwo Janki, drugie Dziekanów a trzecie Brodzica. Wyróżnienie otrzymało sołectwo Nowosiółki.

Ogłoszono także wyniki konkursu ekologicznego „Środowisko naturalne – nasze największe bogactwo”. W tym konkursie najlepszymi sołectwami okazały się kolejno: Teptiuków, Moniatycze, Masłomęcz.

Wszystkim uczestnikom organizatorzy zapewnili grochówkę „Strażacką”.

Uroczystość odbyła się 27 sierpnia 2017 r.

 

źródło i fot. UG Hrubieszów