3 grudnia 2023

Gmina Hrubieszów: Miał zapłacić 88 groszy, stracił ponad 5 tysięcy

Mieszkaniec gminy Hrubieszów stracił ponad 5 tys. zł, w wyniku nieuprawnionej transakcji internetowej.

Reklamy

 

Wczoraj do komendy w Hrubieszowie zgłosił się mieszkaniec gminy Hrubieszów, który powiadomił, że został oszukany w wyniku nieuprawnionej transakcji internetowej.

Mężczyzna otrzymał na swój telefon komórkowy wiadomość SMS z informacją, że musi dopłacić 88 groszy do paczki, którą rzekomo zamawiał.

Reklamy

Mężczyzna faktycznie zamawiał przed świętami przesyłki, dlatego wiadomość nie wydała mu się niepokojąca. Wszedł więc w link przysłany w wiadomości i autoryzował transakcję, będąc przekonanym, że płaci 88 groszy.

Strona internetowa, na którą został przekierowany, była łudząco podobna do strony internetowej banku, w którym ma konto. Po jakimś czasie mężczyzna zorientował się, że z jego konta została pobrana kwota ponad 5 tys. zł.

 

***

 

Internetowe zakupy są bardzo wygodną i popularną w dzisiejszych czasach formą dokonywania transakcji. Jednak i tutaj możemy zostać oszukani. Aby zmniejszyć ryzyko, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad dokonując zakupów przez Internet.

Po pierwsze korzystajmy ze sprawdzonych sklepów i ofert.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie koniecznie zweryfikujmy rzetelność sprzedawcy, sprawdźmy komentarze na jego temat.

Uważajmy na tzw. ”super okazje”, zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa.

Decydując się na zakup gromadźmy korespondencję ze sprzedającym – w przypadku oszustwa będzie ona dowodem kontaktów.

Jeśli jednak mimo przestrzegania zasad ostrożności padniemy ofiarą internetowego naciągacza, natychmiast zgłośmy sprawę do najbliższej jednostki Policji.

 

źródło: KPP Hrubieszów / EK