Gmina Hrubieszów: Nowe stawki opłat śmieciowych

Rada Gminy Hrubieszów uchwaliła nowe, wyższe stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zmiany będą obowiązywać od 1 lipca.

Reklamy

 

Zgodnie z uchwałą rady opłata za śmieci posegregowane będzie wynosić 12 złotych od osoby zamiast obecnych 8, a za niesegregowane wzrośnie z 16 złotych do 36 za osobę.

Powodem podwyżki są rosnące koszty obsługi systemu śmieciowego, który zgodnie z przepisami może być finansowany wyłącznie z wpływów z opłat śmieciowych oraz wzrost ilości oddawanych przez mieszkańców odpadów.

– Jeszcze na początku roku koszt odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych sięgał 100 tysięcy złotych miesięcznie. Tymczasem za maj, gdy odbyła się wiosenna zbiórka odpadów wielkogabarytowych i starych opon, kwota ta wzrosła aż do 207 tysięcy. Z kolei ilość śmieci w naszej gminie wzrasta rocznie średnio o 10 do 20 procent – wyjaśnia wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając.

Jego zdaniem zastanawiający jest również fakt, że segregację śmieci deklaruje około 90 procent mieszkańców gminy, tymczasem rzeczywista ilość takich odpadów sięga zaledwie 40 procent.

Dlatego władze gminy, oprócz działań edukacyjnych, rozważają kontrolę sposobu segregacji, co ma bezpośredni wpływ na koszty obsługi całego systemu i wysokość opłat śmieciowych.

 

źródło: ias24.eu, UG Hrubieszów