Gmina Hrubieszów: Wspólne dziedzictwo szansą na przyszłość

Gmina Hrubieszów i Miasto Pruszcz Gdański mają wspólną historię, związaną z pobytem na ich terenie Gotów. Razem chcą kultywować i promować to dziedzictwo, a pieniędzy na ten cel szukać w źródłach zewnętrznych.

Reklamy

 

We wtorek 17 grudnia wspólny projekt był tematem spotkania w Hrubieszowie, które było pokłosiem wcześniejszej wizyty gminnej delegacji w Pruszczu Gdańskim.

– Oni mają swoją Faktorię Gocką, a my Wioskę Gotów w Masłomęczu. Dziedzictwo związane z tym samym okresem historycznym jest wspólne, ale doświadczenia w jego wykorzystywaniu dla celów turystycznych jednak odmienne. Jest pomysł, byśmy skorzystali ze wspólnych doświadczeń, dotyczących m.in.: promocji zasobów archelogicznych, organizacji imprez edukacyjno – historycznych, rozbudowy infrastruktury czy nowoczesnej prezentacji eksponatów. Wszystko po to, by móc poszerzyć ofertę ośrodków, popularyzujących historyczne miejsca w naszych małych ojczyznach i wspomóc rozwój obydwu samorządów – mówi wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając.

Oprócz niego w delegacji w Pruszczu Gdańskim, byli pracownicy urzędu gminy i Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, które we współpracy z Gminą Hrubieszów zarządza Wioską Gotów w Masłomęczu.

Obydwie strony mają już gotową koncepcję współpracy i wspólnych starań o dotacje na realizację swoich pomysłów. Szczegóły projektu były omawiane podczas wtorkowego spotkania w Hrubieszowie. By pozyskać dotację z Funduszy Norweskich, Gmina Hrubieszów i Miasto Pruszcz Gdański muszą złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania do połowy marca.

 

źródło i fot.: ias24.eu, UG Hrubieszów