20 lipca 2024

Gmina Hrubieszów: XII Biesiada Archeologiczna Masłomęcz 2015

Biesiadę rozpoczął wójt gminy Hrubieszów Jan Mołodecki od uhonorowania osoby szczególnie ważnej dla Ziemi Hrubieszowskiej prof. Andrzeja Kokowskiego i jego małżonki Ewy.

Reklamy

 

A że był to specjalny dzień, jubileusz 35-lecia pożycia małżeńskiego owej pary, Wójt przybrawszy stosowny strój, w obecności świadków wielu, odnowioną przysięgę małżeńską jako włodarz tych włości od pary tej odebrał.

A później była uczta „i dla ducha i dla brzucha”. Na biesiadę przybyło wielu gości, nie zabrakło oczywiście Babci Mazurowej. Były prezentacje wielu dziedzin starożytnego życia a wszystko wśród namiotów, które rozstawili na terenie skansenu Wioska Gotów rekonstruktorzy z różnych regionów Polski.

Reklamy

Na placu rozbrzmiewała muzyka zespołu Jar. Prezentowała się barbarzyńska konnica i rzymscy gladiatorzy. Był pokaz płonącego pyłu bursztynowego. Można było postrzelać z łuku, ulepić garnek i zobaczyć wyjmowanie naczyń z pieca garncarskiego.

Wieczorem doszło do bitwy między barbarzyńcami i legionistami rzymskimi, która podobnie jak inne pokazy, ściągnęła uwagę wielu widzów. Zakończeniem tego starożytnego widowiska był wandalski obrzęd pogrzebowy, który polegał na spaleniu zmarłego na stosie. Ponadto wszyscy mogli skosztować gockiego jadła. Biesiada odbyła się 26 lipca 2015 roku na terenie skansenu Wioska Gotów w Masłomęczu.

Reklamy

 

 

źródło i fot. UG Hrubieszów