25 kwietnia 2024

Gmina Mircze: Kolejne ofiary mordu w Miętkiem zidentyfikowane

Po prawie 75 latach zidentyfikowano kolejne ofiary mordu polskich żołnierzy przez Sowietów w Miętkiem w gminie Mircze.

– Z informacji od członków rodzin zamordowanych i świadków, potwierdzonych przez Instytut Pamięci Narodowej wynika, że wśród zabitych byli plutonowy Stanisław Gajewski urodzony 19 stycznia 1907 roku w Opatowie i plutonowy Teofil Kowalski urodzony 25 grudnia 1901 roku w Skaryszewie. Obydwaj służyli w 28 Pułku Artylerii Lekkiej w Zajezierzu – informuje wójt gminy Mircze Lech Szopiński. 

We wrześniu 1939 roku, kwaterujący w majątku w Miętkiem Polacy zostali zaatakowani przez czerwonoarmistów. Po krótkiej wymianie ognia, polscy żołnierze wobec zdecydowanej przewagi przeciwnika musieli się poddać. Gdy złożyli broń Sowieci ustawili ich w szeregu, oddzielając szeregowców od oficerów i podoficerów, a następnie rozstrzelali. 

Mieszkańcy Miętkiego, bez pogrzebu, zakopali zabitych w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu prawosławnym. 30 kwietnia 2008 roku prochy ekshumowano, a rok później uroczyście pochowano w Kwaterze Wojskowej na cmentarzu w Mirczu.

Wiadomo, że we wrześniu 1939 roku w Miętkiem zginęło 14 żołnierzy i sanitariuszka. Cudem przeżyli tylko kapral Szczepan Lewandowski z Puszczykowa koło Poznania i podporucznik Tadeusz Sołtys z okolic Rawy Ruskiej. Spośród tragicznie zmarłych z imienia i nazwiska dotąd byli znani kapral Jan Labrzycki z Puszczykowa i Irena Grzywacz sanitariuszka z Bednar koło Łowicza. Teraz na kwaterze, znajdującej się na mireckim cmentarzu, zostaną dopisani także plutonowy Gajewski i plutonowy Kowalski. 

 

źródło: ias24.eu
(fot. arch. UG Mircze)