Gmina Trzeszczany: Będzie dofinansowanie na inwestycje w Leopoldowie

Gmina Trzeszczany otrzyma kolejne dotacje z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Prawie 2,5 miliona złotych z części programu, przeznaczonej dla terenów po dawnych Państwowych Przedsiębiorstwach Gospodarki Rolnej, przeznaczy na dwa projekty w Leopoldowie.

Reklamy

– Planujemy wykorzystać te pieniądze na przebudowę dwóch dróg oraz modernizację stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków. Łącznie otrzymamy na ten cel 2 miliony 450 tysięcy złotych, które zgodnie z założeniami programu powinny wystarczyć na pokrycie 98 procent kosztów prac – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Trzeszczany Stanisław Czarnota.

Obydwie drogi do tej pory były utwardzane kruszywem, ale to rozwiązanie nie przynosiło długotrwałych efektów. Teraz gmina chce wybudować je niemalże od podstaw, wykonując podbudowę i asfaltową nawierzchnię. W związku z tym, że jest to rejon typowo rolniczy, zarówno podbudowa jak i nawierzchnia mają być odpowiednio wzmocnione, by w przyszłości nowa trasa wytrzymała obciążenia, związane z ruchem ciężkich samochód i maszyn rolniczych.

Reklamy

­

Stacja uzdatniania wody i oczyszczalnia ścieków w Leopoldowie były budowane około 20 lat temu. W planach jest modernizacja obydwu obiektów, wymiana urządzeń oraz wprowadzenie innych rozwiązań, które spowodują, że będą one bardziej nowoczesne, efektywne i przyjazne środowisku.

Wójt Stanisław Czarnota liczy, że wszystkie sprawy proceduralne, dotyczący tych inwestycji, uda się zrealizować do końca bieżącego roku, a jeśli pogoda na to pozwoli być może nawet rozpocząć pierwsze prace. Wszystko ma być wykonane w 2023 roku.

­

To nie jedyne zadania, które gmina Trzeszczany zrealizuje dzięki wsparciu z „Polskiego ładu”. Wcześniej samorząd pozyskał 3 miliony 600 tysięcy złotych na termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Nieledwi i ponad 9 milionów złotych na przebudowę 16 odcinków dróg o łącznej długości około 8,5 kilometra. Z własnego budżetu gmina powinna pokryć tylko 5 procent kosztów, a te będą znane po wyłonieniu wykonawców robót. Obydwie inwestycje są w fazie projektowania.

W pierwszym naborze wniosków w ramach „Polskiego Ładu” samorząd pozyskał pieniądze na termomodernizację urzędu gminy, w którym swoje siedziby mają również ośrodek kultury, policja i poczta, oraz zagospodarowanie terenu wokół tego budynku. Rozpoczęte niedawno prace potrwają pół roku.

­

(źródło: trzeszczany.pl / UG Trzeszczany, ias24.eu)


Zobacz też:

Bezpłatne badania mammograficzne w Mirczu, Horodle, Dołhobyczowie, Trzeszczanach i Werbkowicach

Bezpłatne badania mammograficzne w Mirczu, Horodle, Dołhobyczowie, Trzeszczanach i Werbkowicach