Gmina Trzeszczany: Przetarg na nowe OZE ogłoszony

Gmina Trzeszczany rozpoczyna kolejną inwestycję w odnawialne źródła energii, współfinansowaną z pieniędzy unijnych. Samorząd właśnie ogłosił przetarg na zakup i montaż 159 zestawów kolektorów słonecznych oraz 97 instalacji fotowoltaicznych.

Reklamy

Większość pieniędzy na ten cel gmina pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Środki te powinny wystarczyć na pokrycie maksymalnie 85 procent kosztów kwalifikowalnych.

– Jeśli oferty, które otrzymamy nie będą przekraczać kwoty przeznaczonej na tę inwestycję, sfinansujemy ją z pieniędzy unijnych i własnego budżetu. Jednak obserwując sytuację na rynku może się okazać, że koszty będą większe. W takiej sytuacji dalsze decyzje będziemy podejmować po konsultacjach z mieszkańcami – zapowiada wójt gminy Trzeszczany Stanisław Czarnota. Podkreśla przy tym, że mieszkańcy, którzy podpisali umowy z gminą do końca marca, będą mogli skorzystać ze „starych”, bardziej korzystnych warunków przyłączenia do sieci. Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady rozliczania wyprodukowanej w mikroinstalacjach energii.

Reklamy

Firmy, które chcą kupić i zamontować zarówno popularne solary jak i instalacje fotowoltaiczne, mogą składać oferty do 1 sierpnia, a termin wykonania wszystkich robót jest wyznaczony na siedem miesięcy od podpisania umowy.

Władze gminy szacują, że mieszkańcy którzy zadeklarowali udział w projekcie, będą mogli korzystać z nowych instalacji najpóźniej na przełomie I i II kwartału 2023 roku.

To nie pierwszy taki projekt w gminie Trzeszczany. Od kilku lat mieszkańcy korzystają z 84 zestawów kolektorów słonecznych, które również były współfinansowane z funduszy unijnych.

­

(źródło: UG Trzeszczany, fot. lubiehrubie)


Zobacz też:

Trzeszczany: Wspólne powitanie wakacji po latach [ZDJĘCIA]

Trzeszczany: Wspólne powitanie wakacji po latach [ZDJĘCIA]