Gmina Uchanie: Krowa wpadła do szamba. Pomogli strażacy (ZDJĘCIA)

Dziś rano, hrubieszowscy strażacy otrzymali zgłoszenie o krowie, która wpadła do szamba z gnojówką w miejscowości Drohiczany, w gminie Uchanie.

Reklamy

– W dniu 12.11.2021 roku, około godziny 6:30, na Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hrubieszowie wpłynęło zgłoszenie o krowie, która wpadła do szamba z gnojówką – relacjonuje oficer prasowy hrubieszowskich strażaków st. kpt. Marcin Lebiedowicz. – Po przybyciu na miejsce zdarzenia Straży Pożarnej, zastano żywą krowę, pod którą zawalił się strop. Krowa znajdowała się w szambie z gnojówką pod budynkiem inwentarskim. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wypompowaniu gnojówki pompą będącą na wyposażeniu obory. Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochronny weszli do szamba i przy użyciu węży W-75 przygotowali zwierzę do ewakuacji. W celu zrobienia lepszego dostępu do uwięzionej w szambie krowy rozebrano część stropu i paśnika w oborze. Następnie przy użyciu ładowarki teleskopowej i wyciągarki samochodowej, linką poprowadzoną przez otwór w dachu wydobyto żywą krowę. Akcja nie należała do najłatwiejszych, ponieważ był niski stropodach, który trzeba było rozebrać, a także mały otwór w szambie – dodaje.

W działaniach uczestniczyło 5 zastępów strażackich – OSP KSRG Uchanie, OSP Drohiczany, oraz trzy zastępy z JRG Hrubieszów – łącznie 20 strażaków.

Na miejsce zdarzenia wezwano lekarza weterynarii, który nadzorował stan zwierzęcia w czasie prowadzonych działań ratowniczych. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia, według strażaków, było zawalenie się stropu w budynku inwentarskim. Czas interwencji wyniósł 6 godzin i 12 minut.

(info. foto. st. kpt. Marcin Lebiedowicz)


Zobacz też:

Hrubieszowscy strażacy w służbie dla Niepodległej (ZDJĘCIA)

Hrubieszowscy strażacy w służbie dla Niepodległej (ZDJĘCIA)